YKS'ye girecek öğrencilere 'son gün çalışmayın' uyarısı

22 Haziran 2020 Pazartesi - 14:18 | Son Güncelleme : 22 06 2020 - 14:18

Bingöl Üniversitesi Psikoloji Bölümü Uygulamalı Psikoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Alkayış, öğrencilerin Yükseköğretim Kurumları Sınavı'ndan (YKS) bir gün önce ders çalışmayı bırakması gerektiğini söyledi.


Alkayış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversite adaylarının 27  Haziran'da saat 10.15'te birinci oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), 28  Haziran'da  saat 10.15’te ikinci oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile aynı gün  saat 15.45'te üçüncü oturum olan Yabancı Dil Testi'ne (YDT) gireceklerini  anımsattı.
 
TYT'nin yerleştirme puanlarına katkısının yüzde 40, AYT ve YDT'nin ise  yüzde 60 olduğunu aktaran Alkayış, "Sınav için var olan bütün çalışmaları yaparak  gerekli bilgi birikimine ve deneme sınavları tecrübesine sahip olan adayın;  sınava kısa bir süre kala ve sınav anında bazı önemli stratejilere dikkat etmesi  gerekir." dedi.
 
Havanın ısınmasıyla sınava hazırlanan bazı öğrencilerin rehavete  kapılabileceğini aktaran Alkayış, "Aman bu tehlikeli rehavete kendimizi  kaptırmayalım. Son günler, konu tekrarları, bol bol soru çözümü, seri denemeler,  önceki yıl ve yıllarda üniversite sınavından çıkan soruları çözmek için iyi bir  fırsattır." ifadesini kullandı.
 
"Önce soru kökü daha sonra metin okunmalı"
 
Alkayış, sınava yakın günlerde adaylarda stresle birlikte kaygı  düzeyinin de arttığına dikkat çekerek, şunları dile getirdi:
 
"Soruyu doğru anlamalı ve sayısal derslerde basit işlem hatalarına  dikkat edilmeli. Sınavda doğru görülen ilk seçenek hemen işaretlenmemeli, geri  kalan bütün seçenekler okunduktan sonra doğru seçenek optiğe kodlanmalı. Sınav  süresini efektif kullanmak, paragraf sorularını doğru ve daha hızlı çözmek  amacıyla önce soru kökü daha sonra metin okunmalı."
 
"Dikkatini toparlamayan sınav stresi ve kaygısıyla baş edemez"
 
Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Alkayış, sınavdan birgün öncesinde ders  çalışmanın stres ve kaygıyı artıracağını ifade ederek, "Sınava bir gün kala  çalışma bırakılmalı. Aksi takdirde sınav gününe kadar çalışmak, soru çözmek stres  ve kaygıyı artırabilir." dedi.
 
Sınav süresince öğrencilerin sadece kendi soru kitapçıklarına  odaklanmalarını isteyen Alkayış, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Diğer adayların hangi testten başladığına, daha yavaş veya hızlı soru  çözümüne takılmamanız gerekir. Böyle bir durumda sınavda dikkatinizi  toparlayamazsınız. Dikkatini toparlamayan sınav stresi ve kaygısıyla baş edemez.  Sonuç olarak bütün bu yöntemlerle birlikte moraliniz iyi olsun. Olumsuz duygu ve  düşüncelere kapılmayın. Ancak sınavda gereğinden fazla stresli durumlarda derin  nefes alıp vererek, kaygıyı rahatlıkla kontrol edebilirsiniz."

ETİKETLER

yks uyarı son gün yks