YKS tercihleri ne zaman başlıyor? 2018 Üniversite kontenjanları

03 Ağustos 2018 Cuma - 10:52 | Son Güncelleme : 03 08 2018 - 10:52

2018 Üniversite tercih işlemleri ne zaman başlıyor? Milyonlarca öğrenciyi sabırsızlandıran YKS tercihlerinin başlayacağı tarih belirlendi. ÖSYM tarafından uygulanan YKS için 2018 Üniversite kontenjanları da yayınlandı.


ÖSYM tarafından duyurulan YKS tercih işlemleri için heyecan dorukta. 2018 Üniversite tercihleri için geri sayım başladı. Peki YKS tercihleri ne zaman başlıyor? Son gün ne zaman?
 
YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?
 
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yayımlanan  Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kılavuzuna göre, tercihler 7-14 Ağustos'ta  alınacak. Adaylar, tercih işlemlerini tamamladıktan sonra tercih süresinde  "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden değişiklik yapabilecek. 
 
ÖSYM tarafından "2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Yükseköğretim  Programları ve Kontenjanları Kılavuzu" yayımlandı. Kılavuza göre, 2018-Temel  Yeterlilik Testi (TYT) puanı en az 150 olan adaylar, yerleştirmede kullanılacak  Y-TYT ve varsa Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanlarına göre tercih yapacak.
 
Adaylar, tercih işlemlerini, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile  7-14 Ağustos'ta ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr internet" adresinden bireysel  olarak gerçekleştirecek.
 
Adayların, tercih işlemini tamamladıktan sonra tercih süresi  içerisinde "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden tercih bilgilerini  kontrol etmesi ve yazıcıdan tercih listesini almaları gerekiyor.
 
2018-YKS sonucu ile bir yükseköğretim programına merkezi  yerleştirmeyle yerleşen (ek yerleştirme dahil) veya özel yetenek sınavıyla bir  yükseköğretim programına kayıt olan adayların, 2019-YKS'ye girdikleri takdirde,  ortaöğretim başarı puanlarının (OBP) çarpılacağı katsayı veya katsayılar yarıya  düşürülecek.
 
2018-TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylar ön lisans programlarını,  2018-Alan Yeterlilik Testi (AYT) veya Yabancı Dil Testi'nde (YDT) ilgili puan  türünde 180 ve daha fazla puan alanlar yükseköğretim programlarını tercih  edebilecek. Adaylar, kılavuzdaki tercih yapma haklarının bulunduğu programların  kod ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını  tercih sırasına göre yazacak.