YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? 2018 üniversite kayıtları...

29 Ağustos 2018 Çarşamba - 9:28 | Son Güncelleme : 29 08 2018 - 14:24

YKS tercihlerinin tamamlanmasının ardından YKS tercih sonuçları için meraklı bekleyiş başladı. Üniversite hayali kuran milyonlarca kişinin gözü ÖSYM'ye çevrildi, işte YKS tercih işlemleri ve üniversite kayıtları hakkındaki tüm detaylar...


YKS tercih sonuçları merakla beklenmeye devam ediyor. Diğer yandan üniversite yerleşen kişilerin kayıtlarının hangi tarihte başlayacağı da merak edilen konular arasında yer alıyor. İşte heyecanla araştırılan tüm bilgiler...

YKS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?
 
YKS tercih sonuçları için meraklı arayış sürüyor. 7-14 Ağustos tarihleri arasında tercihleri alınan YKS tercih işlemi sonuçlarına ais.ösym.gov.tr adresi üzerinden TC kimlik numaraları ve şifreleriyle erişim sağlayabilecek. Fakat YKS tercih sonuçları için henüz net bir tarih verilmedi. Üniversite kayıt tarihlerinin yaklaşması ile birlikte adaylar YKS tercih sonuçlarının bu hafta içerisinde açıklanmasını bekliyor.
 
ÜNİVERSİTE KAYITLARI HANGİ TARİHTE BAŞLAYACAK?
 
YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 3-5 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. 
 
Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2018 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.