YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM YKS sonuç sorgulama

29 Ağustos 2018 Çarşamba - 7:12 | Son Güncelleme : 29 08 2018 - 14:28

YKS tercih sonuçları için binlerce adayın heyecanlı bekleyişi devam ediyor. Üniversite hayali kuran binlerce genç bir yılı aşkın süredir istediği, hayalini kurduğu üniversitede eğitim alabilmek için çaba sarf ediyor. Tercih sürecinin sona ermesinin ardından adaylar gözünü ÖSYM'den yapılacak olan açıklamaya çevirdi. Peki ÖSYM YKS tercih sonuçları hangi tarihte belli olacak?


YKS tercih sonuçları için gözler ÖSYM'ye çevrildi. YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. 7-14 Ağustos tarihleri arasında alınan YKS tercihlerinin ardından sonuçların açıklanacağı tarihi merakla bekleniyor. Yüz binlerce adayı yakından ilgilendiren YKS tercih sonuçlarının ay sonuna kadar açıklanması bekleniyor. YKS tercih sonuçları açıklanır açıklanmaz 3-7 Eylül tarihleri arasında Üniversitelere kayıtlar alınmaya başlayacak. ,

YERLEŞTİRME SONUÇLARI NASIL DUYURULACAKTIR?
 
Yerleştirme Sonuçları internet (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacaktır. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda ve adayın müracaatı üzerine yerleştiği programı gösteren
bir yazı verilecektir. 
 
YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA KAYIT İŞLEMLERİ
 
YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacaktır.
 
Elektronik kayıtlar ise 3-5 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.
 
Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2018 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.