YKS tercih sonuçları açıklandı!

AA |  06 Ağustos 2019 Salı - 11:59 | Son Güncelleme : 06 08 2019 - 12:28

Binlerce öğrencinin merakla beklediği YKS tercih sonuçları açıklandı.


YKS tercih sonuçları için heyecanlı bekleyiş sona erdi.Üniversite yerleştirme sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. 
 
 
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklandığını bildirdi.
 
Aygün, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti: "Değerli gençlerimiz, milletimizin sizlerden beklentisi büyük. Ülkemizin yarınları sizlersiniz. Üniversite hayatına attığınız bu adımda başarılar diliyorum. Tercihlerine yerleşemeyen gençlerimiz de eminim ki isteklerine azim ve gayretleriyle elbet ulaşacaklardır. 2019-YKS tercih sonuçlarının sizlere ve ailelerinize hayırlı olmasını dilerim. Adaylarımız sonuçlarına 'https://sonuc.osym.gov.tr/' sayfamızdan ulaşabilirler." ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruda da YKS sonuçlarına göre adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2019-YKS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemlerinin tamamlandığı ifade edildi.
Buna göre adaylar, yerleştirme sonuçlarını T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin "https://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden öğrenebilecekler. Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 19-23 Ağustos, elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekiyor. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklar.
 
YÖK Başkanı Yekta Saraç ise  "Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) yerleştirme sonuçlarına ilişkin hazırladığımız raporu yayımladık." diyerek raporu paylaştı.
 
YÖK'ün YKS Yerleştirme Sonuçları Raporu'na göre 753 bin 461 aday tercihlerinden birine yerleşti, programlardaki doluluk oranı yüzde 90'ı aştı. 
 
YÖK'ün YKS Yerleştirme Sonuçları Raporu'na göre 753 bin 461 aday  tercihlerinden birine yerleşti, programlardaki doluluk oranı yüzde 90'ı aştı.