YKS taban puanları belli oldu! (Üniversite taban puanları 2018)

31 Temmuz 2018 Salı - 9:55 | Son Güncelleme : 31 07 2018 - 9:55

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler taban puanlara çevrilmişti ve açıklandı. Üniversite taban puanları 2018 ÖSYM resmi internet sitesinde adayların erişimine açıldı. Peki YKS tercihleri ne zaman başlayacak?


YKS taban puanları yayınlandı. Üniversite taban puanları 2018https://ais.osym.gov.tr/ adresi üzerinden sorgulanabiliyor. YKs tercihlerinin ne zaman ve nasıl yapılacağına dair tüm bilgiler de haberimizde yer alıyor.

ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI 2018 İÇİN TIKLAYINIZ

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
 
YKS sonuçlarının açıklanması ardından tercih listeleri 7-14 Ağustos tarihleri arasında oluşturacak. ÖSYM tarafından tercih süreci başladığında, 2018 yılı tercih kılavuzu da yayınlanacak. Adaylar tercih kılavuzunu inceleyerek yükseköğretim programları arasında tercihlerini yapacaklar. Tercih listeleri oluşturulduktan sonra adaylar, puanlarına ve tercih sıralamalarına göre yükseköğretim programlarına yerleştirilecek. İlk tercih işlemi sonucunda boş kalan kontenjanlar için adaylar, ikinci defa tercih işlemi yapabilecek. 

 

YKS tercihi yapacak olan adaylar, tercih listesine en fazla 24 program ekleyebilecek. ÖSYM tarafından tanınan 24 tercih hakkının kullanılma zorunluluğu bulunmuyor. Adaylar hedefleri doğrultusunda tercih listesini oluşturup, istenilen sayıda yükseköğretim programını listesine ekleyebilir. Tercih listesi oluşturulurken en fazla istenilen programın ilk sıraya yazılması gerekir.