YKS sonuçları ne zaman açıklanır? YKS tercihleri ne zaman? Gözler ÖSYM'de!

28 Haziran 2020 Pazar - 16:54 | Son Güncelleme : 28 06 2020 - 17:07

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca 81 ilde ve Lefkoşa'da düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testleri (AYT) tamamlandı. Sınavın ardından adaylar, YKS sonuçları ne zaman açıklanır? YKS tercihleri ne zaman? YKS kitapçıkları ne zaman verilecek? sorularını araştırıyor. İşte YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih ve tercihler ile ilgili merak edilenler...


YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nin (TYT) dün gerçekleştirilmesinin ardından üniversite adayları, bugün de ikinci oturum AYT heyecanını yaşadı. AYT'nin sona ermesinin ardından ilk sınav kritikleri yapılıyor. Pek çok kişi internette YKS sonuçları ne zaman açıklanır? YKS tercihleri ne zaman? YKS kitapçıkları ne zaman verilecek? sorularını araştırıyor. İşte YKS sonuç açıklama ve tercih dönemi tarihleri...
 
 
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca 81 ilde ve Lefkoşa'da düzenlenen YKS'nin ikinci oturumu  Alan Yeterlilik Testleri (AYT) sonra erdi. 
 
AYT, saat 10.15'te başladı ve 180 dakika sürdü. Adaylar, sınavın sabah oturumlarında 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmadı. 
 
AYT'de 40 sorudan oluşan "Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1" testinde adaylar, Türk dili ve edebiyatından 24, Tarih-1'den 10, Coğrafya-1'den 6 soru yanıtladı. 
 
Sınavın "Sosyal Bilimler-2", "Matematik" ve "Fen Bilimleri" testlerinde adaylara 40'ar soru soruldu. Sosyal Bilimler testinde "Tarih-2" ve "Coğrafya-2"den 11'er, felsefe grubundan 12, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi veya ek felsefe sorularından 6 soru yer aldı. "Fen Bilimleri" testindeki dağılım ise fizik 14, kimya 13 ve biyoloji 13 soru şeklinde oldu. 
 
2020-YKS’de adaylar yüz yüze eğitim gördükleri konulardan sorumlu oldular, 12.sınıfın ikinci dönem konularından soru sorulmadı. 
 
Merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180 barajı, bu yıl ile sınırlı kalmak şartıyla 170'e çekildi.
 
T.C. kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında vatandaşlık numarası, fotoğraf bulunmayan adaylar için il/ilçe nüfus müdürlükleri sınav günleri açık bulunduruldu. 
 
YKS, YDT İLE SONA ERECEK
 
YKS'nin üçüncü ve son oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) ise bugün saat 15.45'te başladı ve adaylara 120 dakika süre verildi. Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılan sınavda toplam 80 soru yer aldı. 
 
YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
 
YKS'nin yapıldığı Cumartesi 09.30-15.00, pazar 09.30-18.30 saatlerinde 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulandı. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamasından öğrenebileceklerdir.  ÖSYM takvimine göre, YKS sonuçları 28 Temmuz 2020'de açıklanacak. 
 
YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN?
 
2020-YKS sonuçlarına göre yükseköğretim programlarına yapılacak yerleştirmede bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutulacaktır. Bu kontenjan ve koşullar “2020-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”nda yer alacaktır. Adaylar kılavuza, 2020 Temmuz ayı içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet
adresinden erişebilecekler.