YKS'nin tarihleri ve içerikleri belli oldu!

AA |  09 Kasım 2017 Perşembe - 22:01 | Son Güncelleme : 09 11 2017 - 23:38

Yükseköğretim Kurulunca, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nin 23 Haziran 2018 Cumartesi sabahı, ikinci oturum ile Dil Sınavı'nın ise 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılması kararlaştırıldı.


Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), daha önce tek günde yapılacağı duyurulan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) iki oturumunun iki ayrı günde yapılması kararlaştırıldı. Buna göre, birinci oturum (Temel Yeterlilik Testi) 23 Haziran 2018 Cumartesi sabahı, ikinci oturum ile Dil Sınavı ise 24 Haziran 2018 Pazar yapılacak.
 
Yükseköğretim Kurulundan yapılan yazılı açıklamada, müzakere ve  analizler neticesinde öğrencilerin, ailelerinin ve kamuoyunun kaygılarını  azaltıcı ve giderici yönde, yeni ölçme sistemine tedrici geçiş de dikkate  alınarak Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) kısmi değişiklikler yapıldığı  bildirildi. 
 
Dünyada bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmelerin,  yükseköğretim sistemlerini, öğretimin amaç ve içeriğini, metodolojilerini, ölçme  ve değerlendirme yöntemlerini değişime zorladığına işaret edilen açıklamada,  gelişmeler ve değişim ihtiyacı kapsamında Türkiye'nin, her düzeyde nitelikli  insan kaynağına ihtiyacı olduğu dikkate alınarak yükseköğretime geçişte de yeni  bir ölçme ve değerlendirme sistemine ihtiyaç duyulduğunun kamuoyuna daha önce  açıklandığı hatırlatıldı.
 
Öğrenilen bilginin ezber düzeyini ölçmekten daha çok dünyadaki  gelişmiş yükseköğretim sistemlerinde olduğu gibi bilgiyi kullanmayı ve bilgiden  yeni bilgi üretmeyi önceleyen TYT'nin bu yıl uygulanacağının daha önce  duyurulduğu ifade edilen açıklamada, sınava ilişkin sıkça sorulan sorular ve  cevapların değişik tarihlerde internet sitesinden paylaşıldığı aktarıldı.
 
Bu süreçte öğrenciler, kamuoyu ve ilgili paydaşlar tarafından iletilen  görüş ve taleplerin her birinin YÖK tarafından değerlendirildiği anlatılan  açıklamada, gündeme getirilen görüş ve taleplerden öne çıkan konular şöyle  özetlendi:
 
"Sınavın iki oturumunun tek günde yapılması yerine, ilk oturumunun  cumartesi sabahı, ikinci oturumunun ise pazar sabahı yapılması, TYT'nin Türkçe ve  Temel Matematik yeterliliklerinin ölçülmesine ağırlık vermesi olumlu  karşılanmakla birlikte, diğer derslerin kazanımlarının ihmal edilme sonucunu  doğurabileceği endişesi ile TYT oturumunda, sosyal ve fen bilimleri  kazanımlarının örtük olarak değil, açık ve müstakil bir şekilde sorulması."
 
YKS'deki değişiklikler
 
YÖK'ün topluma hizmet temel fonksiyonu göz önünde tutulduğunda  paydaşların görüş ve eleştirilerinin dikkate almasının tabii olduğunun altı  çizilen açıklamada, bu çerçevede TYT'de kısmi değişiklikler yapıldığı bildirildi.
 
Açıklamada, YKS'de yapılan değişiklikler şöyle anlatıldı:
 
"Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın birinci oturumunun  (Temel  Yeterlilik Testi) 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturumunun 24  Haziran 2018 Pazar günü sabah, Dil Sınavı'nın ise 24 Haziran 2018 Pazar günü  öğleden sonra yapılmasına karar verilmiştir. İkinci oturumda ve dil sınavında,  sınav uygulaması ve soru şekli açısından herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir.
 
TYT sınavında öğrencilerimizin temel yeterliliklerinin esas alındığı  Türkçe temel yeterlilik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Sosyal Bilimler  (coğrafya, din kültürü ve ahlak bilgisi, felsefe, tarih) sorusu, Temel Matematik  testindeki 40 soruya ek olarak 20 Fen Bilimleri sorusu (biyoloji, fizik, kimya)  olmak üzere toplam 120 soru yer alacaktır."
 
Açıklamaya göre, TYT'ye eklenen Sosyal Bilimler Testi'nde öğrencilere  coğrafya dersinden 5, din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden 5, felsefe dersinden  5, tarih dersinden 5 olmak üzere 20 soru yöneltilecek. Sınava eklenen Fen  Bilimleri Testi'nde ise öğrencilere biyoloji dersinden 6, fizik ve kimyadan 7'şer  olmak üzere 20 soru sorulacak.
 
YÖK'ün açıklamasında, sosyal bilimler ve fen bilimleri testlerindeki  soru sayılarının, derslerin ortaöğretim programlarındaki ders saatleri  yoğunluğuna göre değil, öğrencilerin temel yetkinliklerinin oluşmasına katkı  sağlayan bilim alanlarına göre biri diğerinden üstün tutulmadan mümkün olduğunca  eşit olarak dağıtıldığı belirtildi. Soru başına düşen sürede herhangi bir  değişikliğe ve kısıtlamaya gidilmediği vurgulanan açıklamada, soru sayısı dikkate  alınarak sınav süresinin 135 dakika olarak belirlendiği kaydedildi. 
 
Açıklamada, lisans programlarına yerleştirmeye esas teşkil edecek puan türlerinin, daha önce açıklandığı gibi Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanı şeklinde olacağı ve örnek soruların ÖSYM tarafından en kısa sürede paylaşılacağı bildirildi.