Alan Yeterlilik Testi ve Yabancı Dil Testi sona erdi!

16 Haziran 2019 Pazar - 9:26 | Son Güncelleme : 16 06 2019 - 17:58

YKS'nin ikinci oturumu 13:15 itibariyle sonlandı. 180 dakika süren sınavda adaylar alanlarına yönelik soruları yanıtladı. 15.45'te başlayan YDT sınavı ise 120 dakika sürdü ve 17.45'te sona erdi.


Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ikinci oturumu Alan  Yeterlilik Testi (AYT)  saat 13.15'te sona erdi. 
 
2 milyon 24 bin 596 adayın başvuru yaptığı YKS'nin ikinci oturumu AYT,  saat 10.15'te başladı ve 180 dakika sürdü. 6 bin 450 binada, 107 bin 442 salonda uygulanan AYT'de 295 bin 601 kişi görev aldı.
 
AYT'de "Türk dili ve edebiyatı- sosyal bilimler-1" testi 40 sorudan oluştu. Bu testte adaylar, Türk dili ve edebiyatından 24, tarih-1'den 10,  coğrafya-1'den 6 soru yanıtladı.
 
AYT'nin "sosyal bilimler-2" testi 40, matematik testi 40, fen  bilimleri testi de 40 sorudan oluştu. Sosyal bilimler testinde tarih-2'den 11,  coğrafya-2'den 11, felsefe grubundan 12, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ek  felsefe sorularından 6 soru yer aldı. Fen bilimleri testindeki dağılım ise fizik  14, kimya 13 ve biyoloji 13 soru şeklinde oldu.
 
YDT SAAT KAÇTA VE SINAV KAÇ DAKİKA?
 
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) üçüncü oturumu olan YDT 16 Haziran Pazar günü saat 15.45'te başladı. YDT, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapıldı.  Sınavda adaya, başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir. Sınavda adaylara 120 dakika süre verilecektir.
 
ÖSYM'DEN YKS ADAYLARINA UYARI!
 
Adayların sınav saatinden en az bir saat önce sınav binalarında hazır  olması gerekiyor. Adaylar, sınavın sabah oturumlarında 10.00, öğleden sonra oturumlarında saat 15.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacak. 
 
YKS ÜNİVERSİTE SINAVI SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
 
ÖSYM'nin yayınladığı sınav takviminde yer alan bilgiye göre, 15-16 Haziran'da gerçekleştirilecek olan 2019 üniversite sınavının sonuçları 18 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacak. Sonuçlar, ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresi üzerinden görüntülenebilecek.
 
ADAYLAR İKİ BELGEYİ YANLARINDA BULUNDURMAK ZORUNDA OLACAK
 
Adayların sınava girerken; İlgili oturuma ait Sınava Giriş Belgesi (SGB) , Nüfus Cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportun aslını yanlarında bulundurmak zorunda olacak.
 
(Nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaport dışında; Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar,
Pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı, T.C. Kimlik Kartı edinme sürecinde, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen ve yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olan fotoğraflı, imzalı ve mühürlü “Geçici Kimlik Belgesi” geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilir.)
 
BU DURUMLARDA SINAV GEÇERSİZ SAYILACAK
 
Sınav süresince adayların;
 
-Konuşmaları, kopya çekmeleri veya kopya vermeleri,
 
-Salondaki görevlilere soru sormaları,
 
-Müsvedde kâğıdı kullanmaları veya soru ve cevaplarını başka bir kâğıda yazmaları,
 
-Soru ve cevapları cevap kâğıdının arkasına yazmaları,
 
-Birbirlerinden kalem, silgi vb. şeyler alıp vermeleri,
 
-Sınavın cevaplama süresi başlamadan soruları okumaya başlamaları,
 
-Sınav süresi bittiği halde soruları okumaya ve cevap kâğıdında işaretleme yapmaya devam etmeleri,
 
-Sınav düzenini bozacak davranışlarda bulunmaları yasaktır. Bu yasaklara uymadığı tespit edilen adayların sınavları geçersiz sayılacaktır