YKS'nin ikinci oturumu AYT başladı

AA |  28 Haziran 2020 Pazar - 10:18 | Son Güncelleme : 28 06 2020 - 10:56

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca 81 ilde ve Lefkoşa'da düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testleri (AYT) başladı.


 YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nin (TYT) dün  gerçekleştirilmesinin ardından üniversite adayları bugün de Alan Yeterlilik  Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) heyecanını yaşıyor.
 İkinci oturum AYT saat 10.15'te başladı ve 180 dakika sürecek.  Adaylar, sınavın sabah oturumlarında 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmadı.
 
AYT'de "Türk dili ve edebiyatı- sosyal bilimler-1" testi 40 sorudan  oluşacak. Bu testte adaylar, Türk dili ve edebiyatından 24, tarih-1'den 10,  coğrafya-1'den 6 soru yanıtlanacak.
 
 
AYT'nin "sosyal bilimler-2" testi 40, matematik testi 40, fen  bilimleri testi de 40 sorudan oluşacak. Sosyal bilimler testinde tarih-2'den 11,  coğrafya-2'den 11, felsefe grubundan 12, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ek  felsefe sorularından 6 soru yer alacak. Fen bilimleri testindeki dağılım ise  fizik 14, kimya 13 ve biyoloji 13 soru şeklinde olacak.
 
Merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için  ilgili puan türünde uygulanan 180 baraj puanı da bu yıl ile sınırlı kalmak  şartıyla 170'e çekildi.
 
2020-YKS'de adaylar yüz yüze eğitim gördükleri konulardan sorumlu  olacaklar, 12. sınıfın ikinci dönem konularından soru sorulmayacak.
 
T.C. kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus  cüzdanında vatandaşlık numarası, fotoğraf bulunmayan adaylar için il/ilçe nüfus  müdürlükleri bugün de açık bulunduruldu.
 
Sınavda koronavirüs önlemleri
 
Bina ve okulların, sınavdan önceden detaylı temizliği yapıldı ve  dezenfekte edildi.
 
 YKS'nin her oturumunda, koronavirüs önlemleri kapsamında adaylara  sınav binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtıldı.  İsteyen adaylar, dezenfektanlarını yanlarında getirdi. Sınav görevlilerine de  maske ve dezenfektanla birlikte lateks eldiven de dağıtıldı.
 
İsteyen adaylar ve görevliler, maske ve siperlikleriyle sınava geldi.  Bilim Kurulu'nun önerisi doğrultusunda sınav salonuna geçip sırasına oturduktan  sonra adaylardan talep edenlere sınav süresince maskelerini çıkarma imkanı  tanındı.
 
Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için  adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmadı. Adaylar  sınav binalarına girişte ve sınav bitiminde binadan çıkışta, sosyal mesafenin  korunması için görevliler tarafından yönlendirildi.
 
 Kovid-19 durumu olan adaylar ayrı binalarda sınava alındı
 
Kovid-19 durumu olan adaylar tüm sınav merkezlerinde hazırlanan yedek  binalarda ayrı salonlarda sınava alınıyor.
 
 
YKS, YDT ile sona erecek
 
Üçüncü ve son oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) ise bugün saat  15.45'te başlayacak ve adaylara 120 dakika süre verilecek. Almanca, Arapça,  Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacak sınavda toplam 80 soru yer  alacak.
 
Adaylar, öğleden sonra oturumlarında saat 15.30'dan sonra sınav  binalarına alınmayacak.
 
YKS dolayısıyla bugün saat 18.30'a kadar 81 ilde sokağa çıkma  kısıtlaması uygulanacak.
 
Başkentte adaylara ücretsiz toplu taşıma hizmeti
 
Bu arada Ankara Büyükşehir Belediyesince adaylara ücretsiz toplu  taşıma hizmeti verildi.
 
Ayrıca belediyeler, sınav merkezleri çevresinde bekleyen velilere  maske ve su dağıtımı yapıldı. Polis ekipleri, sınav merkezlerinin çevresinde  sosyal mesafe kuralına uymaları konsunda velilere ikazda bulundu.
 
Sınav merkezlerinin çevresinde bekleyen bazı veliler ise getirdikleri  kamp sandalyelerinde ya da gölgelik alanlarda oturarak, çocuklarını bekledi.
 
  
 

ETİKETLER

YKS ösym ayt