YKS için geri sayım başladı! Uyarı geldi, kimlik...

AA |  08 Haziran 2019 Cumartesi - 10:46 | Son Güncelleme : 08 06 2019 - 10:57

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 2019-YKS'ye girecek adaylar için sınavda dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin hatırlatmaları içeren videoyu Twitter hesabından paylaştı. Videoda 15 ve 16 Haziran'da uygulanacak YKS'deki oturumlar, konu dağılımları, süreleri ile adayların sınava giriş sırasında yanlarında bulundurmaları gereken belgeler ile sınava girişi yasak eşyalar hakkında detaylı bilgilere yer verildi.


 Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca  düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 15 ve 16 Haziran'da yapılacak.  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Twitter hesabından yaptığı  paylaşımda, 2019-YKS'ye girecek adaylar için sınavda dikkat edilmesi gerekenlere  ilişkin hatırlatmaları içeren videoya yer verdi.
 
 Videodaki bilgilere göre, adayların sınavdan önce YKS kılavuzunu  dikkatlice okumaları gerekiyor.
 
YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT) 15 Haziran Cumartesi günü saat  10.15'te düzenlenecek ve adaylara 135 dakika süre verilecek. 16 Haziran Pazar  günü saat 10.15'te  Alan Yeterlilik Testi (AYT), 15.45'te ise Yabancı Dil Testi  (YDT) uygulanacak.
 
 
 AYT'de adaylara 180 dakika, YDT'te ise 120 dakika süre tanınacak.
 
 Adaylara 1. oturum olan TYT'de Türkçe testinde 40, sosyal bilimler  testinde tarihten 5, coğrafyadan 5, felsefeden 5, din kültürü ve ahlak bilgisi  veya ilave felsefe sorularından 5'er olmak üzere toplam 20, temel matematik  testinde 40, fizikten 7, kimyadan 7 ve biyolojiden 6 sorunun yer aldığı fen  bilimleri testinde de 20 soru yöneltilecek.
 
 AYT'de Türk dili ve edebiyatı- sosyal bilimler-1 testi 40 sorudan  oluşacak. Bu testte adaylar, Türk dili ve edebiyatından 24, tarih-1'den 10,  coğrafya-1'den 6 soru yanıtlayacak. AYT'nin sosyal bilimler testi 40, matematik  testi 40, fen bilimleri testi de 40 sorudan oluşacak. Sosyal bilimler testinde  tarih-2'den 11, coğrafya-2'den 11, felsefe grubundan 12, din kültürü ve ahlak  bilgisi veya ilave felsefe sorularından 6 soru yer alacak. Fen bilimleri  testindeki dağılım ise fizik 14, kimya 13 ve biyoloji 13 soru şeklinde olacak.
 
 YDT'de de Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde  toplam 80 soru yer alacak.
 
 Adayların sınav saatinden en az bir saat önce sınav binalarında hazır  olması gerekiyor. Adaylar, sınavın sabah oturumlarında 10.00, öğleden sonra  oturumlarında saat 15.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacak.
 
  Kimlik belgesi uyarısı
 
 Sınava girişte geçerli kimlik belgesi ve sınava giriş belgesinin  bulundurulması gerekirken, sınavın ilgili oturumuna ait sınava giriş belgesini  yanlarında bulundurmayan adaylar binalara giremeyecek.
 
Adayların, fotoğraflarının bulunması gereken sınava giriş belgelerinin  yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına  dikkat etmeleri gerekiyor. Ayrıca ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler haricinde  belgenin ön ve arka yüzde herhangi bir yazı, resim, işaret vesaire bulunduğu  taktirde adayların sınavları geçersiz sayılacak.
 
T.C. kimlik kartı edinme sürecinde İçişleri Bakanlığı Nüfus ve  Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen ve yeni kimlik kartları  teslim alınıncaya kadar geçerli olan fotoğraflı, imzalı ve mühürlü "Geçici Kimlik  Belgesi"nin aslı geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilecek. Sürücü belgesi, öğrenci kimlik kartları, basın kartı, avukat kimliği,  kurum kimlikleri ve ikamet izni sınava girişte belge olarak kabul edilmeyecek.
 
  Adaylar piercing ve başörtüsü iğnesi ile sınava katılabilecek
 
 Sınavda adaylar, cep telefonu, çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf  makinesi, cep bilgisayarı, bilgisayar özelliği bulunan cihazlar, çanta, cüzdan,  kredi kartı gibi her türlü manyetik kart, her türlü kesici ve delici alet ile  ateşli silah, her türlü saat, sözlük işlevi olan aygıtlar, müsvedde kağıt,  defter, kitap, sözlük, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dahil cam eşya, kalem,  silgi, kalemtraş, hesap cetveli, hesap makinesi, ehliyet ve kurum kimlik  kartları, kulaklık ile bluetooth özellikli cihazlar sınava giriş sırasında  yanında bulunduramayacak.
 
 
 Basit olmayan her türlü ev ve araç anahtarı, anahtarlık ve plastik  içerikli eşya, yiyecek-içecek, bilezik, küpe, her türlü taşlı yüzük, broş ve  benzeri takılar ile ÖSYM'den resmi izin alınmamış ilaç, gıda ve her türlü  cihazlarla da sınava giriş yasak olacak.
 Adaylar ve görevliler yanlarında alyans, şeffaf numaralı gözlük,  başörtüsü için kullanılan boncuklu-boncuksuz toplu iğne, metal para,  anahtarlıksız basit ev anahtarı, ulaşım kartı, basit tokalı kemer, basit tel  toka, basit piercing, şeffaf pet şişe içerisinde su ile sınava katılabilecek.