YKS ek tercih işlemleri başladı! 2018 üniversite ek tercihleri

14 Eylül 2018 Cuma - 9:37 | Son Güncelleme : 14 09 2018 - 9:53

YKS ek tercihlerinin ne zaman başlayacağı merak ediliyordu ve beklenen duyuru geldi. YKS ek tercih işlemleri bugün itibariyle yapılmaya başlandı. Adaylar yeni yayınlanan 2018 üniversite ek tercih kılavuzuna göre işlemlerini yapacak.


Bugün başlayan YKS ek tercihleri 20 Eylül'de sona erecek. ÖSYM yaptığı duyuruyla Üniversite ek yerleştirme tercihleri kılavuzunu da yayınlandı. Peki işlemler nasıl ve nereden yapılıyor? İşte detaylar...

YKS EK TERCİH İŞLEMİNDE SON GÜN NE ZAMAN?
 
Üniversite adayları için ek tercih tarih aralığı belirlendi. ÖSYM takviminde yer alan Üniversite ek yerleştirme tercihleri 14-20 Eylül tarihleri arasında yapılacaktır. 2018-YKS Ek Yerleştirme Tercih Bildirimi T.C. Kimlik numarası ve şifre ile ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılacaktır. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.)
 
 
Ek yerleştirme işlemleri, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu ve 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile Ek’te sunulmuş olan 2018-YKS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda belirtilen kural ve ilkelere göre yapılacaktır.
 
Bu kılavuz, Yükseköğretim Kurulu kararları doğrultusunda hazırlanmıştır. Tercih süresi, 14-20 Eylül 2018 tarihleri arasındadır. Ek yerleştirme ücreti 15,00 TL'dir. Ek yerleştirme ücreti, 21 Eylül 2018 tarihi saat 23.59’a kadar yatırılabilecektir.
 
 EK YERLEŞTİRMEDE TERCİHLERİN YAPILMASI İLE İLGİLİ KURALLAR
 
1. 2018-YKS merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2018-YKS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir.
 
2. Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak, yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3’teki ön lisans programları ile Tablo 4’teki lisans programlarını, programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerdir.
 
3. 2018-YKS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.
 
4. Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekmektedir.