Yıldırım, "Vapurda Çay Simit Sohbet" programında projelerini anlattı

AA |  15 Şubat 2019 Cuma - 13:27 | Son Güncelleme : 15 02 2019 - 16:34

TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, "Haydarpaşa denince İstanbul Bağdat Demiryolu akla gelir, Sultan Abdülhamid'in ülkemize kazandırdığı en büyük eserlerden biridir. Biz de bu değerli yapıyı, içinde müze ve kütüphanenin olduğu Anadolu yakasının yaşam merkezi haline getirmek istiyoruz" dedi.


Şehir Hatlarından yapılan yazılı açıklamaya göre, TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, çekimleri Şehir Hatları vapurlarında yapılan, TRT Haber'de ekrana gelen "Vapurda Çay Simit Sohbet" programına, eşi Semiha Yıldırım'la birlikte konuk oldu.
 
Yıldırım, 17 Şubat Pazar günü saat 11.00'de yayımlanacak programda, 11 yaşında başlayan İstanbul macerasını ve İstanbul'la ilgili projelerini anlattı.
 
Zaman zaman vapur yolcularının da katıldığı sohbette, keyifli anlar yaşandı.
 
"Hep ortak paydada buluşmasını bildik"
 
Kadıköy iskelesinden başlayan yolculuk sırasında Yıldırım, sorulan bir  soru üzerine, Haydarpaşa Garı'nı müze ve yaşam merkezi yapmak istediklerini  belirterek, "Haydarpaşa denince İstanbul Bağdat Demiryolu akla gelir, Sultan  Abdülhamid'in ülkemize kazandırdığı en büyük eserlerden biridir. Biz de bu  değerli yapıyı, içinde müze ve kütüphanenin olduğu Anadolu yakasının yaşam  merkezi haline getirmek istiyoruz." dedi.
 
Yıldırım, Fatih ilçesine değinerek, "Sonradan aralara serpiştirilmiş o  çirkin yapıları kaldırıp tamamı ile baştan sona tarih kokan, kültürel ve inanç  zenginliğimizi yansıtan tarihi mekan, eski şehir kimliğine sokmak istiyoruz."  dedi.
 
İstanbul kimliğinin ve İstanbul'a sahip çıkma dürtüsünün gelişmesi gerektiğini ve bu konuda çalışacağını aktaran Yıldırım, şöyle konuştu:
 
"Sadakat , samimiyet ve sevgi hem aile içi bağlarda mutluluğa giden  yolda hem de ülke yönetiminde çok önemli ilkeler olmuştur benim için. Birbirine  güvenmeyen insanların başarılı olması mümkün değildir. Sayın Cumhurbaşkanımızla  40 yıllık bir yolculuğumuz var. Zaman zaman ayrı düşündüğümüz olmuştur ama mesele  memleket meselesi olunca, hep ortak paydada buluşmasını bildik. Bugün ülkede, 94  yılında İstanbul'da neler yapıldı, başarıldı ise bunların arkasında samimiyet,  sadakat ve güven vardır."
 
"Benim için mutluluk bir insanın derdine derman olabilmektir. Şehre  hizmet etmek, yaşam kalitesi arttırmak, hayatını kolaylaştırmak çok daha büyük  bir mutluluk" diyen Yıldırım, İstanbul'un birçok güzel yanı olduğunu, trafik,  ulaşım, otopark, yeşil alan gibi birçok sıkıntısını da çözmek istediklerini  belirtti.
 
Yıldırım, genç nüfusun Türkiye'nin en önemli potansiyeli olduğuna  dikkat çekerek, nüfusun yazılım, bilişim, yapay zeka, robot teknolojileri gibi  sektörlere yönlendirilmesi gerektiğini kaydetti.