Yıldırım'dan BM’ye Arakan çağrısı

11 Kasım 2017 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 11 11 2017 - 2:30

ABD temasları kapsamında BM Genel Sekreteri Guterres ile görüşen Başbakan Yıldırım, Myanmar tarafından etnik temizliğe uğrayan Rohingya müslümanlarını gündeme getirdi


ABD’de Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüştükten sonra New York’a gelen Başbakan Binali Yıldırım New York’taki temasları kapsamında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü.

Görüşmenin ardından gazetecilere kısa bir açıklama yapan Yıldırım, Guterres ile görüşmesinde bölgesel ve küresel sorunları ele aldıklarını söyledi. Başbakan Yıldırım, “Özellikle Türkiye’nin etrafında var olan istikrasızlıkların doğurduğu sonuçların ve göçlerin, mülteci krizinin ortaya koyduğu yükün Türkiye tarafından ne kadar büyük bir fedakarlıkla karşılandığını Sayın Genel Sekreter ifade etti. Tabii bizim burada beklentimiz bütün BM’ye üye ülkelerin bu yüke ortak olmaları” dedi. Yıldırım, görüşmede Myanmar’da Rohingya Müslümanlarına uygulanan etnik temizlik konusunda BM’nin daha aktif hareket etmesi ve uluslararası toplumu harekete geçirmesi gerektiğini BM Genel Sekreterine aktardıklarını belirterek, “Bu konuda bir karar oluşturulma yolu zorlanmalıdır. Oradan evlerinden, yurtlarından uzaklaştırılan o insanlara insanı yardımın BM koordinasyonunda akması hem de o insanların yurtlarına dönmesi gerektiğini belirttik. Onların seslerinin yeterince duyurulamadığını, yalnızca Türkiye’nin oradaki etnik temizliği dünya kamuoyunun dikkatine getirdiğini ifade ettik” dedi.

İş dünyasıyla görüştü

Başbakan Yıldırım, New York’ta ülkenin önde gelen finans ve iş dünyası temsilcileriyle de bir araya geldi. İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesinin ele alındığı bildirilen bu görüşme sonrası Yıldırım otele geçerken, Türkler tarafından sevgi gösterileriyle karşılandı.