Yılda 30 milyon kişi Anadolu müzelerini ziyaret ediyor

BURAK KARA / bkara@gazetevatan.com |  06 Mayıs 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 06 05 2018 - 2:30

Hititlerden, Antik Yunan’a; Bizanslılardan Osmanlı’ya Anadolu, bulunduğu coğrafya itibariyle bir açıkhava müzesi. Birbirinden değerli eserlerin sergilendiği 433 müze ve örenyerleri geçtiğimiz yıl 30 milyon ziyaretçiyi ağırladı.


Bugün Türkiye’de 433 müze bulunuyor, bunların 193’ü Kültür Bakanlığı bünyesinde 240’ü ise özel müze kategorisinde yer alıyor. 2001 yılı istatistiklerine baktığımızda ülkemizdeki müze sayısı yarı yarıya azdı, Kültür Bakanlığı’na ait 171 müze varken özel müzeler bir elin parmaklarını geçmiyordu. Bugün sadece İstanbul’da 56 özel müze var. Bakanlık bünyesindeki müzelerin 63’ünün arkeoloji ve tarih, 44’ünün etnografya ve antropoloji, 86’sının ise genel müze olarak faaliyet gösteriyor. TÜİK’in kültürel miras istatistiklerine göre müzelerimizdeki eser sayısı da bir önceki yıla göre yüzde 2.4 artarak 3 milyon 311 bin oldu. 2000 yılında Türkiye’deki müze ve ören yerlerini toplam 6 milyon 887 bin kişi ziyaret etmişti, bu sayı 2017’de 20 milyon 509 bine yükseldi. TBMM’ye bağlı İstanbul’daki milli sarayları ise 722 bin kişi ziyaret etti, bu saraylarda rekor 457 bin ziyaretçiyle Dolmabahçe Sarayı’nda. 2017’de özel müzeleri ise 8 milyon kişi ziyaret etti. Tüm bu verileri toplayınca ülkemizde 2017 yılında 29 milyon 231 bin kişinin Anadolu’daki müze ve örenyerlerini ziyaret ettiği görülüyor.

Anadolu’nun başkenti Efes Antik Kenti

Antikçağ’ın Anadolu başkenti Efes, Türkiye’nin en ünlü ve etkileyici antik kenti. Kentin tarihi MÖ 6000 yıllarına uzanıyor. EfesArtemis Tapınağı’na da ev sahipliği yapıyor. Selçuk’a 3 km uzaklıkta bulunan antik kente Selçuk ve Kuşadası’ndan minibüslerle ulaşabilirsiniz. Giriş ücreti 40 TL, 08:00-18:30 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Antik kenti geçtiğimiz yıl 1 milyon kişi ziyaret etti.

 

 

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi

Geçtiğimiz yıl 168 bin kişi ziyaret ettiği müze yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. Müzede ünlü Çingene kızı, Mars heykeli, Roma dönemine ait çeşmeler ve 2 bin yıllık mozaikler var. Mozaiklerin kapladığı toplam alan 1700 metrekare bu açıdan dünyanın en büyük mozaik müzesi ünvanını taşıyor. Giriş ücreti 15 TL, her gün 09:00 -19:00 saatleri arasında açık.

 

 

Dünya’nın 8’inci harikası Nemrut Dağı

Adıyaman şehir merkezine 86 kilometre mesafede, 2 bin 206 metre yükselikte. Nemrut Dağı’ndaki heykeller MÖ 69 yılında Kommagene krallarından birinci Antiochus tarafından yaptırıldı. Dünya’nın 8. harikası ve UNESCO dünya kültür mirasları listesinde. Güneşin en güzel doğup battığı yer olma özelliğini taşıyor. Nemrut’a günün her saatinde çıkılabiliyor. Ören yerine giriş ücreti 10 TL.

3 milyon 311 bin eser

Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü’nün envanterinde 3 milyon 311 bin eser var. 300 müze ve örenyerinde geçerli olan Müzekart ise yıllık 50 TL (öğrencilere 20 TL) ücret ödenerek sahip olunuyor ve tüm müzelerin kapısını açıyor.

En fazla ziyaretçi İstanbul’da

Geçtiğimiz yıl İstanbul’da Kültür Bakanlığı bünyesindeki müzeleri 4 milyon 885 bin kişi ziyaret etti. Bu rakamın yüzde 90’ını ülkemizin önde gelen üç müzesi, Topkapı Sarayı (2 milyon 286 bin), Ayasofya (1 milyon 892 bin) ve Arkeoloji Müzesi (300 bin) oluşturuyor.

 

Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu’da yaşayan tüm medeniyetlerin Paleolitik Çağ’dan günümüze kadar uzanan eserlerini kronolojik sergilemesiyle tam bir hazine. 1997’de Avrupa’da ‘Yılın Müzesi’ seçilen müzeyi geçtiğimiz yıl 190 bin kişi ziyaret etti. Neolotik döneme ait ‘Ana Tanrıça’ heykelini mutlaka inceleyin. Her gün 08:30-17:15 saatleri arasında açık. Giriş ücreti 20 TL.

 

 

Antalya Aziz Nikolaos (Noel Baba) Müzesi

Noel Baba Kilisesi Demre’de bulunan, Aziz Nicholaos’ın ölümü ile yapılan kilise günümüzde müze olarak ziyar ediliyor. Geçtiğimiz yıl müzeyi yerli ve yabancı 288 bin turist ziyaret etti. Giriş ücreti 20 TL, haftanın 7 günü 08:00-19:00 saatleri arasında ziyarete açık.

 

 

Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi

Nevşehir’deki Hacı Bektaş -ı Veli Türbesi sadece tarihsel bir yapı olarak değil Bektaşiliğin dünyaya yayılmaya başladığı merkez olması açısından da önem taşıyor. Müzeyi geçiğimiz yıl 499 bin kişi ziyaret etti. Giriş ücretsiz, her gün 08:00-19:00 saatleri arasında ziyarete açık.

 

 

Konya Mevlana Celalettin-i Rumi Müzesi

Mevlana’nın “Gel, ne olursan ol yine de gel” çağrısıyla Konya’daki türbesi geçtiğimiz yıl 2 milyon 480 bin kişi ziyaret etti ve Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzesi oldu. Ücretsiz olarak gezilebilen müze her gün 09:00 ile 18:30 saatleri arasında ziyarete açık.

 

 

Urfa Göbeklitepe tarihin sıfır noktası

İnsanlık tarihi adına şimdiye kadar bildiğimiz tüm bilgileri tekrar gözden geçirmemize sebep olan Dünya’nın ilk tapınağı Göbeklitepe, Şanlıurfa’ya 15 km uzaklıkta. Göbeklitepe’nin, tamamlanan çatı koruması sayesinde bu yıl 1 milyon ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor.

 

 

Bir devrin battığı yer Gelibolu savaşı alanları

Modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Türk tarihinin önemli isimlerinin sahneye çıktığı ve cephede yaklaşık 250 bin askerin şehit düştüğü, dünyanın en iyi korunmuş savaş alanını her yıl yaklaşık 3 milyon kişi ziyaret ediyor.

 

 

Çanakkale Troya antik kenti ve örenyeri

Dünyadaki en ünlü antik kentlerden biri, 1998’den beri UNESCO Dünya Miras listesinde. Homeros’un İlyada Destanı’nda anlattığı Troya Savaşı’na sahne olan antik kenti geçen yıl 330 bin kişi ziyaret etti. Giriş üreti 25 TL, 09:00 -19:30 saatleri arasında ziyarete açık.

 

 

Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Türkiye’nin ilk cam müzesinde 58 yerli, 10 yabancı sanatçının eserleri teşhir ediliyor. Cam şeffaflığının sanatla birleşmesi sonucunda ortaya neler çıkabileceğini merak ediyorsanız göz alıcı koleksiyonları mutlaka gezmelisiniz. Pazartesi hariç haftanın 6 günü 10:00-17:30 saatleri arası açık, giriş ücreti 20 TL.

 
Sağlık tanrısı Asklepios’un kenti Bergama
 
Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Bergama dünyanın ilk tedavi merkezi. Tarihte ilk hastanenin kurulduğu yer olarak bilinen antik kent aynı zamanda dünyanın en dik amfi tiyatrolarından birine de ev sahipliği yapıyor. Dünyaca ünlü Zeus Sunağı’nın kalıntıları da tepede yer alıyor. İzmir’e 100 km uzaklıkta bulunan antik kente giriş ücreti 25 TL, 08:00 -19:00 saatleri arası ziyarete açık.
 
 

ETİKETLER


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep