Yeryüzünden sekiz etkileyici uydu görüntüsü 28 April, 12:48'de eklendi

Copernicus, AB’nin Dünya gözlem programı. 2021’e kadar 21 Sentinel uydusu dünyanın yörüngesine yerleştirilecek. 4. uydu Sentinel 1B de gönderildi. İşte İlk üç Sentinel uydusundan alınan büyüleyici fotoğraflar

1. Fransız Rivierası’na selamlar
Bu fotoğrafta Fransa’nın Akdeniz kıyıları görülüyor. Copernicus Dünya gözlem programı için Sentinel ekipmanlarının çoğu Cannes’da imal edildi. Tedarikçiler arasında Airbus da var.
2. Şu ana kadarki hikaye
Sentinel 1A, 3 Nisan 2014’te fırlatıldı. Onu 23 Haziran 2015’te Sentinel 2A ve 16 Şubat 2016’da Sentinel 3A izledi. Fotoğraf Sentinel 3A’nın geçtiği en yeni kayıtlardan biri. Kayıtta Nil nehri ve Ortadoğu’nun bir bölümü görülüyor. Uydular deniz ve kara radyometresiyle (SLSTR) yeryüzünden yayılan enerjiyi ölçüyor.
3. Renkli fotoğraflar
Bu inanılmaz derecedeki net görüntü Kızıldeniz’in Suudi Arabistan kıyılarındaki mercan resiflerini gösteriyor. Fotoğrafı 28 Haziran 2015’te Sentinel 2A kaydetti. Sentinel uydularının fotoğraf kalitesi Envisat gibi önceki uydu misyonlarına göre daha iyi. Sentinel-2 misyonunda kara gözlemleniyor. Bu kapsamda bitki örtüsü, nehirler, çaylar ve kıyı şeridinin fotoğrafları değerlendiriliyor.
4. Renklendirilmiş fotoğraflar
Sonradan renklendirilen ve Sudan güney Hartum’u gösteren bu fotoğraf, Sentinel 2A’nın yörüngeye oturduktan beş gün sonra ilk gönderdiği kayıtlardan. Sağ üst kısımda mavi Nil’in bir kısmı görülüyor. Nehir boyunca görülen kırmızılıklar bitki örtüsü. Fotoğraf, daha iyi yorumlanabilmesi için sonradan renklendirildi.
5. Tehdit altındaki liman
Sentinel 2A’nın geçtiği etkileyici bir diğer görüntü Batı Afrika ülkesi Sierra Leone’den. Fotoğrafta başkent Freetown’ın bir bölümü görülüyor. Ülke ekonomisi doğal derinlikteki limana bağlı. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) bilim insanlarına göre yerleşim yeri açmak için kesilen hektarlarca Mangrov ormanları nedeniyle liman bölgesi tehdit altında.
6.
Sanat eseri gibi
 
Birçok Sentinel fotoğrafı sanat eserini andırıyor. Hayranlıkla seyredilen bu fotoğrafın ne içerdiğini anlamak zor. Burası ABD’nin Arizona eyaletindeki Yuma şehrinden bir görüntü. Kent Meksika sınırı yakınında bulunuyor.
7. Yok olan Aral gölü
Sentinel 1A’nın geçtiği üç ayrı fotoğrafın radar taramalarıyla oluşan görüntü Aral Gölü’ne ait. ESA, Aral Gölü’nün insanoğlunun çevre ve doğal kaynaklar üzerindeki etkisine çarpıcı bir örnek olduğunu söylüyor. Göl 1960’dan beri yoğun kullanım nedeniyle suyunun yüzde 90’ını kaybetti.
8. Berlin semaları üzerinde
Sentinel 2A’ya ait bu büyüleyici fotoğraf, Almanya’nın başkenti Berlin’i ayrıntılı bir şekilde gösteriyor. Şehrin ne kadar yeşil olduğu ve batıda Tegel gölü ile Wansee gölü görülüyor. Resmin alt ortasında eski Tempelhof Havaalanı seçiliyor. Daha fazla uydu görüntüleri için www.esa.int/spaceimages/Images adresini ziyaret edebilirsiniz. Kaynak: Deutsche Welle Türkçe