Yerli milli ilaç ilaç gibi geldi

11 Mart 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 11 03 2018 - 2:30

Türkiye’de üretilmesi mümkün ilaçlar için yurt dışına 2 milyar dolara yakın para harcanıyordu. Başbakan Binali Yıldırım, değeri 3 milyar TL olan 375 ilacın yerlileştirildiğini açıkladı. Aşı da millileşince 900 milyon lira Türkiye’de kaldı.


Başbakan Binali Yıldırım, “Türkiye’de üretilebileceğini öngördüğümüz ilaç miktarı 6.1 milyar lira değerinde. Hedefimiz ilaçta % 100 yerlileştirmeyi sağlayabilmek” ifadesini kullandı. 
 
100 kutudan 80’i yerli
 
Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, yıllar boyu ilaç temini için milyonlarca lirayı yurt dışına aktaran Türkiye, hükümetin  Sağlıkta Yerlileştirme Projesi’nin hayata geçmesi ile artık kendi ilacını kendi üretebilir hale geldi.
 
Projenin tamamlanan fazlarıyla Türkiye’de, 2017’de tüketilen her 100  kutu ilaçtan yüzde 80’i yerli üretimle imal edildi. Böylece yaklaşık 2.2 milyar  lira değerinde ithal ilacın yerli üretimle vatandaşa ulaşması sağlandı. İlaçtaki Yerlileştirme Projesi ile yurt dışına aktarılan 6.1 milyar lira artık Türkiye’nin  kasasında kalacak.
 
Başbakan Binali Yıldırım Türkiye’nin çok uluslu firmaların ilaç yatırımları için çok cazip bir noktada olduğunu ve firmaların yeni yatırım teklifleriyle geldiğine dikkat çekti. Yıldırım, Türkiye’nin ilaç sanayisini biyoteknoloji ürünlerinde global bir güç haline getirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Proje ile hem cari açık problemine çözüm yaratılacağına hem de yeni istihdam kapılarının açılacağına vurgu yaptı.
İlaçta Türkiye’de mevcut kapasitenin yüzde 65-70’inin kullanıldığını bildiren Yıldırım, şunları kaydetti:
 
375 ürün yerlileşti
 
“İlaçta yerlileştirme projemizle 2017’de tükettiğimiz her 100 kutu ilacın 80’ini yerli üretmeyi başardık. 2017’de ilaca harcadığımız her 100 liranın  45 lirasını yerli ilaca harcadık. Proje sonunda Türkiye’de üretilebileceğini  öngördüğümüz ilacın değeri 6.1 milyar lira. Daha önce yurt dışına aktarılan bu  rakam artık milli ekonomiye akacak. İlaçta cari açığı azaltmak amacıyla 2016’da başlatılan çalışmalar kapsamında değeri 2.2 milyar lira olan 375 ürün 2017’de yerlileştirildi.”
 
MR da yerlileşecek 6 milyar uçmayacak
 
Yerlileştirme Projesi kapsamında tıbbi görüntüleme cihazlarının da yerlileştirilmesi üzerinde çalışılıyor. Bu projenin tüm etapları hayata geçirildiğinde ilaçtaki tasarrufa ilave olarak tıbbi cihazlarının yerlileştirilmesinden 6 milyar lira, aşıda yerlileştirme çalışmasından da  yaklaşık 900 milyon lira değerinde kamu maliyesine katkı sağlanacak.Açıklamada, Başbakan Yıldırım’ın, Türkiye’nin yerli ve milli  yatırımlarına ilişkin değerlendirmelerine de yer verildi.
 
Seferberliğin en önemli ayaklarından biri olan İlaçta Yerlileştirme Projesi’nin detaylarını paylaşan Yıldırım, Türkiye’nin ilaç üretiminde dünya standartlarında üretim yapabilecek altyapı ve kapasiteye sahip bulunduğuna dikkati çekti.

ETİKETLER