Yerli bomba testi hem zamandan hem kaynaktan tasarruf sağladı

AA |  25 Haziran 2020 Perşembe - 16:20 | Son Güncelleme : 25 06 2020 - 16:20

Türkiye'nin yeni uçak bombası SARB-83'ün testi, yurt dışı yerine Konya'nın Karapınar bölgesinde oluşturulan test altyapısında çok daha uygun maliyetle ve kısa sürede gerçekleştirildi.


TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE)  tarafından sığınak, komuta kontrol merkezi ve benzeri, güçlendirilmiş betonla  korunan gömülü hedeflere nüfuz ederek, hedef içinde tahribat yaratması amacıyla  tasarlanan ve delici tipte bir uçak bombası olan SARB-83'ün testi başarıyla  yapıldı.
 
TÜBİTAK SAGE bünyesinde, Konya'nın Karapınar ilçesinde yer alan Milli  Savunma Bakanlığına bağlı Karapınar Atış, Test ve Değerlendirme Grup Komutanlığı  Atış Poligonu içinde hizmet veren Hedef Balistiği Raylı Sistem Dinamik Test  Altyapısı'nda (HABRAS) icra edilen testte, daha öncekilere göre pek çok yeniliğe  imza atıldı.
 
SARB-83 için gerçekleştirilen ilk raylı test olma özelliği taşıyan bu  denemede, ilk kez ardışık delici teknolojisine sahip canlı (patlayıcılı) mühimmat  test edildi. HABRAS altyapısında daha önce yapılan testlerde tekil delicili  mühimmatlar cansız (patlayıcısız) olarak kullanılmıştı.  
 
SARB-83'ün son testinde, Türkiye'de ilk defa patlayıcı içeren bir harp  başlığı, yedek ateşleme sistemi kullanılarak güvenli şekilde patlatıldı. Yine ilk  defa mühimmat rayda ilerlerken mühimmat tapasının (emniyetli kurma mekanizması)  kurulumu gerçekleştirildi.  
 
Gizli projeler Türkiye'de kalacak
Söz konusu test, geçmiş yıllarda, benzer mühimmat Nüfuz Edici Bomba  için yaklaşık 400 bin sterlin karşılığı, bir senelik süreçte ancak  gerçekleştirilebildi.
 
Son yapılan SARB-83 testiyle Türkiye, ilk örnekleri ortaya konulan  yetenekleri kazanmış oldu. Bundan sonraki süreçte gizli mühimmat projelerinin  yurt içinde düşük maliyetlerle kısa sürede test edilebilmesi mümkün hale geldi.
 
2 kilometrelik ray üzerinde roket motorlarıyla hızlandırılan SARB-83  testinin icrası, ilk ateşleme anından itibaren yaklaşık 5 saniye sürdü. Test  sonucunda SARB-83 mühimmatı, güçlendirilmiş beton hedefi delip geçmeyi başardı. 
 
SARB-83 ile tek uçuşta daha fazla hedefe atak
Sığınak, komuta kontrol merkezi ve benzeri gibi güçlendirilmiş betonla  korunan gömülü hedeflere nüfuz ederek, hedef içinde tahribat yaratması amacıyla  tasarlanmış delici tipte bir uçak bombası olan SARB-83, yer üstü açık alan  hedeflerine karşı da etkinlik gösterebiliyor.
 
Savaş uçağına 4 adet yüklenebilme potansiyeliyle SARB-83, uçağın tek  uçuşta daha fazla hedefe atak yapabilmesine olanak sağlıyor.
 
İcra edilen testte kullanılan, sığınak tipi bir yapıyı koruduğu  varsayılan güçlendirilmiş beton blok, test sonunda SARB-83 tarafından başarıyla  delinip, bombanın içindeki ana delicisi hedef arkasına (sığınak içine) nüfuz  edebildi. 
 
Ardışık delici nedir?
Ardışık delici, SARB-83'ün güçlendirilmiş betonu delmek için ön delici  (Çukur İmlalı Harp Başlığı) ve ana delici (Delici Harp Başlığı) olmak üzere iki  farklı teknolojiyi kullandığını ifade ediyor.
 
SARB-83 hedefe çarptığında, ön delici ateşlenerek içerdiği çukur imla  teknolojisi sayesinde beton üzerinde bir kılavuz deliği açıyor, ana delici ise  söz konusu delik doğrultusunda betonu tamamen delerek sığınak içinde patlatıyor  ve tahribat yaratıyor.