Yerel kart Troy’la küresel alışveriş

10 Kasım 2017 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 10 11 2017 - 2:30

Türkiye’nin Ödeme Yöntemi (Troy) ile 185 ülkede geçerli Discover arasında imzalanan anlaşma sayesinde, Troy logolu kartlar yurt dışında yapılacak işlemlerde de geçerli olacak


Bankalararası Kart Merkezin’nin (BKM) Nisan 2016’da hayata geçirdiği Troy, dünyaya açıldı. 185 ülkede, 41 milyonun üzerinde alışveriş noktasında ve 1.9 milyonun üzerinde ATM’de geçerli global bir ödeme kuruluşu olan Discover ile Troy arasında yapılan iş birliği sayesinde artık uluslararası işlemlerde de Troy logolu ödeme kartları kullanılabilecek.

İnternette de geçerli

Orta Vadeli Program’da hedeflenen yurt içi tasarrufların artması amacı doğrultusunda, yerli ödeme sistemi Troy’un yaygınlaşmasının önemli bir araç olabileceğine yer verilen açıklamada, “Troy, 2 yıllık bir çalışmanın ardından tüm bankaların desteğiyle hayata geçirildi. Şu anda 15’i banka, 1’i banka dışı olmak üzere 16 kurum Troy logolu kart basabilirken, Türkiye’deki tüm POS cihazlarında, ATM’lerde ve e-ticaret sitelerinde Troy logolu kartlar kabul ediliyor” denildi.

BKM Genel Müdürü Soner Canko, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “BKM’nin 2016 yılı verilerine göre banka ve kredi kartlarının en çok kullanıldığı yerler arasında ABD ve Avrupa ülkeleri yer alıyor. Yurt dışı seyahatler sırasında yapılan harcamaların yanı sıra Türk kart kullanıcıları tarafından yurt dışı kaynaklı işlemlerin yarısı da online olarak e-ticaret sitelerinden yapılıyor. Şimdi Troy logolu kartlarımızın yurt dışında da kullanabilir hale gelmesiyle birlikte kart kullanıcıları gerek seyahatlerinde gerekse online olarak dünya genelinde işlem yapabilecekler” diye konuştu.

Nakitsiz ödeme toplumu

Türkiye’nin son 20 yılda kartlı ödeme anlayışını hızla benimseyerek nakitsiz ödemeler toplumu hedefine çok yaklaştığını belirten Soner Canko, Troy’un kaynağında yatan vizyonun, tek başına Troy’u değil, kart pazarının tamamını büyüterek nakitsiz toplum anlayışını hayata geçirmek olduğunu belirtti. Canko, “Bugüne kadar bir banka hesabı ya da kartına sahip olmamış 20 milyonu aşkın kişiye yerli bir çözümle ulaşmayı hedefliyoruz. Troy logolu kartların yıl sonu itibarıyla 1 milyon adede ulaşmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

İş birliği stratejisini tamamlıyor

Discover Uluslararası İş Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Joe Hurley de Avrupa’nın en büyük kartlı ödemeler pazarına sahip Türkiye’nin aynı zamanda turizm açısından da büyük ve önemli bir ülke olduğunu vurguladı. Bu anlaşmanın yurt dışına seyahat eden Türk kart kullanıcıları ve Türkiye’yi ziyaret eden Discover kart sahipleri için de güzel bir başlangıç olacağını belirten Hurley, “BKM ile yapılan bu anlaşma, aynı zamanda Discover’ın dünyada farklı ülkelerde faaliyet gösteren yerel kartlı ödeme sistemlerine yönelik iş birliği stratejisini de tamamlayan önemli bir adım” dedi.  

ETİKETLER