Yeniden şampiyon olmak için döndü

METE TANSU / VATAN EKONOMİ |  10 Ekim 2016 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 10 10 2016 - 2:30

7 yıl sonra Bursa’ya dönen Megane Sedan, ‘Türkiye’nin en çok satan otomobili’ olmak için arenaya çıkıyor. Genel Müdür Çağdaş, “Aracımız binek otoda liderliğe katkı sağlar” dedi.


2009’da Türkiye’ye veda eden Renault’nun hem iç pazar hem de ihracattaki büyük silahı Megane Sedan, iddialı geri dönüş yaptı.

200 milyon euro yatırımla tüm dünyada sadece Oyak Renault’nun Bursa tesisinde yeniden üretilmeye başlanan Megane Sedan, Türkiye’nin en çok satan otomobili olmak için sahaya çıkıyor. Renault Mais, yenilenen Megane Sedan’la şampiyonluk unvanını geri almayı hedefliyor.

Renault, son 6 yılda Megane Sedan’ın yerine Bursa’da üretilen Fluence’la sınıfında iki kez liderliğe uzanırken, 2014’te Türkiye’nin en çok satan otomobili unvanını almayı da başardı. Ancak son dönemde bir başka Bursalı Fiat Linea’nın ağırlığı görüldü. Linea, 4 kez podyumda birinciliğe çıkarak, ‘Best Seller’ oldu.

C sedanın payı % 59

Şimdi Renault Mais yeni yönetim kadrosu ve yeni Megane Sedan’la bu tahtı geri almayı istiyor. Renault Mais’in yeni Genel Müdürü Berk Çağdaş, yeni Megane Sedan’la filo ve perakende sektöründe lider olmayı istediklerini belirterek, “Yeni Megane Sedan ile Türkiye’nin en çok satan otomobili olmayı hedefliyoruz. Aracımız gerek teknik özellikleri gerek tasarımı gerek konforuyla bu imkanı verecek özelliklere sahip” dedi.

Çağdaş, şöyle devam etti: “C segmenti binek oto pazarından yüzde 49.5 pay alıyor. C Sedan tek başına yüzde 59 payla öne çıkıyor. Türkiye’de efsaneleşen Megane Sedan, yeniden pazardaki yerini alıyor. Megane Sedan, Renault’nun Türkiye binek otomobil pazar liderliğine katkıda bulunacak.”

 

Lüks sınıfa atladı

Yeni Megane Sedan gerek tasarımı gerek özellikleriyle bir üst sınıfa geçişi temsil ediyor. Otomobilde sportif çizgiler, yapılı omuzlar, krom detaylar, büyüyen boyutlar ve lüks modellerde kullanılan malzemeler öne çıkıyor. Megane Sedan C sınıfında 2.71 metrelik rekor düzeyde dingil mesafesiyle 4.63 metre uzunluğa, 1.81 metre genişliğe sahip. Otomobilde 550 litrelik bagaj hacmi ile arkada 216 milimetrelik diz mesafesi, önemli ayrıntılardan...

Megane Sedan; Joy, Touch, Icon olmak üzere 3 ekipman seviyesi ve 2 benzinli (1.6 16V 115 beygir manuel, 1.2 Tce 130 beygir EDC), 4 dizel motor seçeneği (1.5 dCi 90 beygir MT, 1.5 dCi 110 beygir manuel ve EDC otomatik, 1.6 dCi 130 beygir manuel olmak üzere 6 farklı motor ile pazara sunuluyor. Megane Sedan, Çarşamba günü 62 bin 600 TL’den başlayan fiyatla satışa çıkacak.