Yeni nesil gazeteci adayları sertifikalarını aldı

15 Mayıs 2018 Salı - 17:31 | Son Güncelleme : 15 05 2018 - 17:34

Basın İlan Kurumu ve İŞKUR'n iş birliğiyle yürütülen Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı'ndan mezun olan 34 kursiyere sertifikaları törenle verildi.


Basın İlan Kurumu ve İŞKUR'un iş birliğiyle İstanbul'da ikincisi gerçekleştirilen Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı'ndan mezun olan 34 kursiyer, törenle sertifikalarını aldı.

Sertifika töreni, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'nun da katılımıyla Topkapı'daki bir otelde gerçekleştirildi.

Törende konuşan İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özyiğit, hakkın anlaşılabilmesi, doğrunun ortaya konulması anlamında basının çok önemli ve değerli olduğunu söyledi.

Özyiğit, basın sektöründe yerli ve milli bir bakışın olması gerektiğini vurgulayarak, "Eğer kendi çabamız olmazsa, yerli ve milli bakışımız bulunmazsa en hayati ve en haklı olduğumuz noktalarda uluslararası alanda haksız duruma düşebiliriz. Kendimizi tanıtma zorluğu yaşayabiliriz, ki çoğu zaman yaşıyoruz. O nedenle yeni gazeteci adaylarımız; Türk milletinin, devletiyle milletiyle hükümetiyle Cumhurbaşkanı ile yapısını ve işleyişini düzgün tahlil eder ve kendi milli bakışıyla haber yaparlar. Onun peşinde olurlar. Dışarıdan gelen haberleri de süzgeçten geçirmeden yazmazlar." diye konuştu.

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ertem ise kurumun, ulusal ve yerel yazılı basında devletin basın yayın sektörüne desteğinin dağıtıldığı yegane kurum olduğunu belirtti.

Özellikle yerel medyanın, Basın İlan Kurumu'na çok fazla ihtiyacı olduğuna dikkati çeken Ertem, "50 yılı aşkın süredir yürüttüğü adil bir dağıtım politikasıyla bugüne kadar geldi. Bu sertifika töreni her ne kadar yeni mesleğe girecek arkadaşlarımız açısından bir istihdam kapısı gibi düşünülmüş olsa da dolaylı olarak basın sektörüne bir katkı olarak değerlendirilebilir." ifadelerini kullandı.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, içinde bulunulan bilişim çağının şartları itibarıyla üstlenmesi gereken yeni görevleri yerine getirdiklerini söyledi.

Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı'nın başarıyla tamamlandığını ifade eden Karaca, "Basın İlan Kurumu, kuruluş amacı doğrultusunda, sorumluluklarının farkında olarak basınımızın yapısal sorunlarının haline dair başta eğitim, istihdam ve gazetelerimizin rehabilitasyonu olmak üzere kalkınma ajansları, İŞKUR ve KOSKEB ile birlikte yazılı basın sektörümüzün yapısal ve dijital dönüşümlerine katkı sunacak birtakım mikro proje ve girişimlere başlamış bulunmaktadır." dedi.

İstanbul'daki merkezlerinde İSKUR ile ikincisini düzenledikleri Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı'nda 34 kursiyerin mezun olduğunu aktaran Karaca, şöyle devam etti:

"Bu mütevazı fakat son derece önemli ve anlamlı bir adım olmuştur. Projemiz, 6 ilde hayata geçirilmiş olup Anadolu'nun önemli 7 ilinde de yıl sonuna kadar diğer programlarla birlikte hız kesmeden devam edecektir. Şimdiye kadar bu program kapsamında 300'e yakın genç gazeteci adayımız eğitim almıştır. Bunlardan yaklaşık 150'si istihdam imkanı bulmuştur. Dolayısıyla bu projeyle birlikte sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücüne bir katkı sağlanması düşünülmüş ve bu çerçevede temel gazetecilik bilgilerinin yanı sıra dijital yayıncılıkla beraber uzman habercilik ve hatta basın yayın politikaları bir anlamda basın ahlak ilkeleri konularında genç gazetecilerimize eğitimler verilmiştir."