Yeni nesil araçlarda e-CALL devri başlıyor

AA |  26 Eylül 2019 Perşembe - 11:43 | Son Güncelleme : 26 09 2019 - 12:32

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, "Yeni nesil araçların geliştirilmesinde çığır açacak ve insan hayatını kurtarabilecek e-CALL teknolojisini sunmaya hazırız"dedi.


Türkiye'nin 2023 vizyonu  çerçevesinde yeni nesil teknoloji deneme ve çalışmalarıyla ülkenin dijital  dönüşüm sürecinde önemli rol oynayan Türk Telekom, şimdi de odağını e-SIM ve  e-CALL teknolojilerine çevirdi. 
 
Bütünleşik ve uzaktan programlanabilir olan bu teknoloji ile Türk  Telekom, IoT alanında maliyet tasarrufu, üretim esnekliği ve lojistik avantaj  sunmanın yanı sıra tüketicilere de cep telefonu, tablet gibi günlük hayatta sıkça  kullanılan cihazlarda yeni nesil müşteri deneyimi sunacak.
 
Sağladığı üretim esnekliğinden dolayı, yeni nesil bağlı araçlar  çoğunlukla e-SIM teknolojisiyle üretiliyor. Yeni nesil bağlı araçlarda bulunan ve  aracın kullanım alışkanlıklarını, arıza bilgilerini, hava durumu bilgisi ve canlı  trafik bilgisi gibi verileri sunan telemetri servisi ile araç içi internet ve  eğlence uygulamalarının dışında e-CALL sistemi de son dönemlerde dikkati çeken  bir konu olarak gündemde yer buldu.
 
Araç içi otomatik acil durum çağrısı sistemi olarak da tanımlanabilen  e-CALL sistemi, olası trafik kazası durumunda, kazazedelerin bilinci kapalı bile  olsa, otomatik olarak 112'yi arayarak, aracın bilgisayar sistemlerinden alınan  kaza anına ilişkin verileri 112 Acil Çağrı Merkezi'ne iletiyor. Gerek olması  halinde ise 112 Acil Çağrı Merkezi'nden aracın geri aranabilmesini sağlıyor.
 
Böylece çağrının kesilmesi durumunda dahi, 112 Acil Çağrı  Merkezi'ndeki ilgili personel, aracı geri arayarak sağlık ekipleri kaza yerine  gelene kadar yaralılara gerekli yönlendirmeleri yapabiliyor.
 
"Türk Telekom, e-CALL teknolojisini sunmaya hazır"
 
Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, konuya  ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Yeni nesil araçların geliştirilmesinde  çığır açacak ve insan hayatını kurtarabilecek e-CALL teknolojisini sunmaya  hazırız." dedi.
 
Tüketici ve IoT alanlarına sağladığı faydalarla bağlantılı araç  sayısının artmasına büyük katkı sağlamasını bekledikleri e-SIM teknolojisini  gelecek senenin başında uygulamaya geçirmeyi hedeflediklerini dile getiren Kıraç,  "Türk Telekom, e-SIM teknolojisinin kurulumu için tüm çalışmaları, gerekli  sunucuları ülke sınırları içerisinde barındıracak şekilde sürdürüyor." diye  konuştu.
 
Yusuf Kıraç, şunları kaydetti:
 
"e-SIM teknolojisine ilişkin tüm çalışmalarımızı ve sunucuları Türkiye  içerisinde konumlayarak, bağlantılı araç sayısının artmasına ve dolayısıyla  dijitalleşmenin hızlanmasına destek vermiş olacağız. Bunu yaparken de bir yandan  Türkiye’nin milli veri güvenliğini sağlayacağız. Yenilikçi ve çığır açan dijital  ürün ve hizmetler geliştirerek ülkenin dijital dönüşüm yolculuğuna büyük katkılar  sağlayan Türk Telekom, faaliyet gösterdiği her alanda olduğu gibi e-SIM ve e-CALL  teknolojileriyle vatandaşlara ve kurumlara en ileri ve en yeni müşteri  deneyimleri sunmaya devam edecek."
 

ETİKETLER