Yeni Milli Monitör Sistemi ile illegal yayınlara karşı kalkan güçlendiriliyor

AA |  12 Şubat 2020 Çarşamba - 15:30 | Son Güncelleme : 12 02 2020 - 15:30

Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi açılışını yaptığı Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi ile "siber kalkan"ını güçlendirirken, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) Aselsan ile birlikte geliştirdiği tamamen yerli ve milli Yeni Milli Monitör Sistemi (MMS) ile de illegal yayınları ve bozucu sinyalleri belirleyerek önleyecek imkana kavuşuyor.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Şubat'ta USOM'un yanı sıra BTK Veri Merkezi  ve Yeni Milli Monitör Merkezi'nin açılışını gerçekleştirmişti.
 
AA muhabirinin BTK'den edindiği bilgiye göre, açılışı yapılan  merkezler siber olaylara müdahaleden 5G'nin altyapısının oluşturulmasına kadar  birçok konuda çalışmalar yürütecek.
 
Yeni Milli Monitör Merkezi, yeni sistemlerle donatılıyor. Kurumun İş  Planı kapsamında bu yıl Milli Monitör Sistemi'ne geçiş için sabit, mobille  taşınabilir yeni monitör istasyonlarıyla araç ve donanım yazılımlarının  tedarikinin sağlanması planlanıyor.
 
 İllegal yayınlara anında set
 
Bu merkezdeki sistemlerle, Türkiye'nin hava sahasındaki yayınlar  herhangi bir soruna sebep olmayacak şekilde yönetilebilecek. Sistem illegal  yayınları ihbara gerek kalmadan anında fark edebilecek. Bozucu sinyallerin  konumları yüksek hassasiyetle belirlenebilecek.
 
MMS ile mobil dönüşüm sürecinin en önemli unsurlarından biri olan  frekans kullanımının düzenlenmesi ve denetlenmesi hayata geçirilecek. Merkez,  kablosuz haberleşme sistemlerine zarar veren her türlü kaçak ve zararlı  sinyalleri kaynağında tespit ederek önleyebilecek.
 
Telsiz haberleşme trafiğinin düzenlenmesi, denetlenmesi ve telsiz  kullanım ihlallerin tespit edilmesi amacıyla gerekli teknik cihaz ve sistem  altyapısından oluşan ve 7 bölge müdürlüğünde kurulan MMS'lerle; yayın kapsama  alanları, frekans kullanım yoğunluğu ve teknik parametrelerin ölçülmesi  amaçlanıyor.
 
Sistemle yayınların teknik kalite kontrollerinin yapılması, frekans  yönetimi maksadıyla istatistiki verilerin toplanması planlanıyor.
 
"IPv6'ya geçiş için çalışmalar hız kazanacak"
 
Öte yandan kurum, 5G'ye geçişte kullanılması planlan İnternet  Protokolü Sürüm 6'ya (IPv6) geçiş için tüm paydaşların gerekli hazırlıkları  tamamlaması için çalışacak.
 
Numara tahsis ve iptal başvuru işlemlerinin elektronik ortamda  yürütülmesi amacıyla faaliyetler yürütülecek. Bunun için Hazine ve Maliye  Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde numara kullanım hakkı ücretinin  kontrolü, kurulan sistem üzerinden yapılacak.
 
Söz konusu çalışmayla numara tahsis ve iptal başvuruları elektronik  ortamda alınarak, sürecin kolaylaştırılması sağlanacak ve verimlilik artırılacak.  Çalışmanın bu yıl sonuna kadar bitirilmesi amaçlanıyor.
 
Small Cell kurulumları yaygınlaştırılacak
 
Türkiye'nin siber güvenliğinin sağlanması için ulusal ve uluslararası  tatbikatlara katılım gerçekleştirmek amacıyla Siber Olaylara Müdahale Ekibi  (SOME)  ile çalıştaylar yapılacak.
 
Kritik altyapılara ait varlıkların tespiti genişletilip takibi  yapılarak, teknolojik tedbirlere ilişkin yazılımlar geliştirilecek.
 
Mobil Elektronik Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret Tarifesi  güncellenecek. Bu çalışmayla 6 ayı geçmeyen aralıklarla mobil işletmecilerin son  kullanıcılara uygulayacakları tarifeler, mevcut koşullar ve rekabet seviyesi göz  önünde bulundurularak güncellenecek.
 
Söz konusu uygulamanın nisan-ekim döneminde tamamlanması hedefleniyor.
 
5G ile birlikte küçük hücre (Small Cell) kurulumlarının yaygınlaşması  ve gelişmesinin önündeki engellerin kaldırılması ve güvenlik sertifikası  süreçlerinin kısaltılması için elektronik haberleşme alanında Güvenlik Sertifika  Yönetmeliği'nde yıl sonuna kadar değişiklik yapılacak.
 
Small Cell uygulaması, yoğun kalabalıkların olduğu alışveriş merkezi,  stadyum gibi alanlarda veri kullanımını karşılamak için baz istasyonu kurmak  yerine güç tüketimi düşük, şehir elektriğiyle çalışabilecek mikro baz  istasyonları oluşturabilme imkanı sağlıyor.