Yeni kabineyle Brüksel çıkarması

09 Temmuz 2018 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 09 07 2018 - 2:30

Yeni dönemin ilk ‘başkanı’ seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk yurt dışı gezisini NATO zirvesine katılmak için Brüksel’e yapacak.Erdoğan’a, yeni kabine üyeleri de eşlik edecek


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yemin ettikten sonra yeni dönemin ilk yurt dışı gezisini Brüksel’e gerçekleştirecek. 
 
Belçika’nın başkenti Brüksel’de, 11-12 Temmuz tarihlerinde “NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı” yapılacak ve zirve ilk kez NATO’nun yeni karargah binasında gerçekleşecek.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran seçimleriyle yeniden göreve gelmesinin ardından, “NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı”na katılarak ilk yurt dışı temasına başlayacak.
Gündem PKK ve S-400
 
Söz konusu zirve kapsamında Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Theresa May başta olmak üzere birçok NATO ülkesinin liderleriyle bir araya gelecek ve ikili görüşmeler yapacak. Görüşmelerde, bazı NATO ülkelerinin PKK’nın Suriye kolu YPG’ye verdiği destek ve Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 savunma füzeleri konularının ele alınması öngörülüyor.
 
AB yetkilileriyle zirve
 
 Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani ile de tek tek görüşmesi bekleniyor.
 
Yardımcılar da eşlik edecek
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, NATO’daki liderler zirvesine Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yeni kabinesinden bazı isimlerle katılması bekleniyor. Bu kapsamda Erdoğan’a zirvede eşlik edecek yeni kabinedeki dışişleri, milli savunma ile enerji ve tabii kaynaklar bakanlarının bulunması planlanıyor. Cumhurbaşkanı Yardımcılarının da Erdoğan’a eşlik etmesi öngörülüyor. Cumhurbaşkanı’nın geçen yıl katıldığı “NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı”nda “terörün her türüyle 
ortak mücadele” görüşülmüştü.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bugün Beştepe’de düzenlenecek “Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni”ne 22 devlet başkanı katılacak.
 
 
 

ETİKETLER