Yeni ittifaklara yöneliriz

13 Ağustos 2018 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 13 08 2018 - 2:30

Türkiye’ye operasyon çekildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm dünyaya ticaret savaşı açan ve buna ülkemizi de dâhil edene cevabımızı yeni pazarlara, yeni işbirliklerine yeni ittifaklara yönelerek veririz” dedi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, döviz kurlarındaki hareketlilikle ilgili Türkiye’nin siyasi ve sinsi bir oyunla karşı karşıya olduğunu söyledi ve “Teslim olmayacağız” mesajı verdi. 
 
Trabzon’da partisinin Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısına katılan Erdoğan, “Provokasyonla, darbe ile yapamadıklarını şimdi parayla gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Buna açık ifadeyle ekonomik savaş derler” diye konuştu. Döviz kurunun 15 Temmuz öncesi 2,8 lira seviyesindeyken bugün 6 lirayı geçmesinin ne ekonomik, ne de mantıklı bir izahı olduğunu ifade Eden Erdoğan, şöyle devam etti: 
 
‘Türkiye’ye operasyon’
 
Peki, bu işin bir adı var mıdır? Evet vardır. Bunun adı Türkiye’ye operasyon çekmektir. Operasyonun amacı da ülkemiz ekonomisinin savunma mekanizmalarını etkisiz hale getirerek, ülkeyi finanstan başlayıp siyasete kadar varan tüm alanlarda teslim almaktır Türk milletine diz çöktürmektir. Trabzon’dan ilan ediyorum; oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz. Teslim olmayacak, üretmeye devam edeceğiz. İhracatımızı artırmaya devam edeceğiz. İstihdamımızı genişletmeye devam edeceğiz, fabrikalarımızın çarklarını işletmeye devam edeceğiz. Rekor büyüme oranları ile hedeflerimize yürümeye devam edeceğiz. Siz dolarla üzerimize gelirseniz, bizde başka yollarla işlerimizi yürütmenin çarelerini arayacağız. Şimdi meydanda turistleri gördüm. Onlara misafirperverliğinizi daha da arttırın. Çünkü onlar size, birileri dolar kaçırırken onlar da size dolar getiriyor. Birileri kapıları kapatır, Mevlam başka kapılar açar.
 
‘Yine başaracağız’
 
Tüm dünyaya ticaret savaşı açan ve buna ülkemizi de dâhil edene cevabımızı yeni pazarlara, yeni işbirliklerine yeni ittifaklara yönelerek veririz. Türkiye’yi sadece Edirne’den Kars’a dar bir coğrafyadan ibaret sananlar yarın attıkları her adımda bunun böyle olmadığını göreceklerdir. Sonuna kadar mücadele edeceğiz. Emin olun bu defa da başaracağız. Para dediğiniz bugün yoktur, yarın bulursunuz, yatırım dediğiniz 2 gün gecikir, 3’üncü gün daha hızlı bir şekilde yaparak telafi edersiniz. Onlar şu anda bizim sakalımızı tıraş ediyorlar, bilmiyorlar ki yarın çok daha gür çıkacak.
 
Sıra Sincar’da!
 
Suriye’de Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı ile güvenli hale getirilen bölgelere yenilerini ekleme hazırlığında sona gelindiğini açıklayan Erdoğan, “İnşallah yakında yeni yerleri de özgürleştirmiş ve güvenli hale getirmiş olacağız. Irakta Kandil’i terör yuvası olmaktan çıkartmaya yönelik adımları atıyoruz. Gerekirse Sincar’ı da bu kapsama alacağız” diye konuştu. 
 
‘Bir papaz için...’
 
Türkiye’nin bugüne kadarki işbirliğine karşın ABD’nin YPG gibi terör örgütlerine silah verdiğini anlatan Erdoğan, “Bu da yetmiyor kalkıp terör örgütleriyle ilişkisi olan bir papaz için 81 milyonluk Türkiye’yi feda etmeye kalkıyorsun. Kusura bakma gereği neyse bir hukuk devleti olarak biz onu yaparız. Kalkıp da talimatla Türkiye’ye boyun eğdiremezsiniz ve biz bu güne kadar her şeyi hukuk içerisinde götürelim istedik ama gördük ki hukuk dilinden anlamıyorlar. Başka bir dilden anlıyorlar. Biz o dilleri de konuşmasını biliriz.Teröristleri ortağına tercih edene ‘Güle güle’ deriz” dedi.
 
Hamzaçebi’ye teşekkür etti
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun tutumunu eleştirirken, “Türkiye olarak, millet olarak bu sıkıntıları aşmaya muktediriz” mesajı veren CHP’li Akif Hamzaçebi’yi övdü: Kardeşlerim, meselenin döviz kuru olduğunu, yargılanan papaz olduğunu, demir ve alüminyum vergisi olduğunu sanacak kadar basit düşünenler varsa bir an önce silkinip kendilerine gelsinler. Zaten burada Kılıçdaroğlu gibi düşünenler yok ben biliyorum. Çünkü yerli ve milli düşünme mantığı ne yazık ki bu zatta yok. Ama Sayın Akif Bey olumlu bir yaklaşım ortaya koydu. Ona teşekkür ediyorum.
 
Bankalara saldırmayın!
 
CUMHURBAŞKANI Erdoğan, Trabzon’da sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle buluştuğu yemekte dövuz uyarısı yaptı: Sanayicilerimize sesleniyorum; Bankalara saldırarak döviz alma yoluna gitmeyin. Battık, bittik işi sağlama alalım gibi yollara lütfen tenezzül etmeyin. Böyle bir yola tenezzül ederseniz yanlış yaparsınız biz de B ve C planını uygulamak zorunda kalırız.  
 
Sanayicinin de görevi...
 
Erdoğan, 3 günlük Karadeniz gezisinin son günü Ankara’ya gitmeden önce bir otelde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile akşam yemeğinde bir araya geldi. Yemek sonrası konuşan Erdoğan, gecenin karanlığının en koyu anının şafağın sökme anına yakın olan an olduğunu hatırlatarak “Asla alemlerin Rabbinden umudu kesmedik. İdraklerimize karamsarlık gömleği giydirilmesine izin vermedik” diyerek İnşirah Suresi’ne atıfta bulundu ve ayeti kerimenin “Şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır” mealini okudu. Konuşmasında sanayicilere seslenen Erdoğan, “Bankalara saldırarak oralardan döviz alma yoluna gitmeyin. ‘Battık, bittik işi sağlama alalım’ gibi yollara lütfen tevessül etmeyin. Eğer böyle bir yola tevessül ederseniz yanlış yaparsınız. Bilesiniz ki bu milleti diri tutmak, ayakta tutmak sadece bizim görevimiz değildir. Sanayicinin de, tüccarın da görevidir. Aksi takdirde bizde başta şahsım B planını, C planını uygulamak zorunda kalırım bunu da böyle bilin isterim” uyarısında bulundu.
 
Mal satmıyorlar, ne demek? 
 
“Trabzonlu kardeşlerim asla yeise, karamsarlığa, umutsuzluğa kapılmasın” diyen Erdoğan “16 yıl öncesine göre her açıdan güçlü ve ekonomisi çok daha dinamik bir Türkiye var. Türk ekonomisi parametreleri 15-20 yıl öncesi ile karşılaştırılmayacak kadar düzgündür, sağlamdır. Bazı haberler alıyorum. Mallarını satmıyorlar, ne demek. Ne demek mallarını satmıyorsun. Satacaksın arkadaş. Depolarda istiflemek ne demek o, satacaksın. Satmadın onun da bedelini ödemek durumunda kalırsın. Çünkü ben bunu ‘İhanet-i Vataniye’ olarak görüyorum. Sen bunları ne için ürettin satmak için ürettin. Eee şimdi ne yapıyorsun. Sende mi birilerini hizmet etmenin gayreti içindesin. Bize milli lazım milli, yerli lazım yerli. Eğer milli değilsen yerli değilsen bunun bedelini ödersin” dedi. 
 

ETİKETLER