Yeni füzelerinin tasarımlarını yayımladı!

23 Ağustos 2017 Çarşamba - 10:16 | Son Güncelleme : 23 08 2017 - 13:49

Kuzey Kore'de bir ya da iki yeni füzenin tasarımlarını gösteren fotoğraflar yayımlandı.


Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA'da, Kuzey Kore Lideri Kim  Jong-un'un ülkenin balistik füze programı için katı yakıtlı motorlar üreten bir tesisi gezerken çekilmiş fotoğrafları yayımlandı.
 
"Pukguksong-3" ve "Hwasong" ya da "Mars" adlı füzelerin çizimlerinin  yer aldığı fotoğrafların haberinde Kim'in, tesis çalışanlarına daha fazla katı  yakıtlı motor ve füze başlığı üretmeye çağrısı yaptığı bildirildi.
 
 
Merkezi ABD'de bulunan Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi  Çalışmaları Merkezi uzmanlarından Michael Duitsman, fotoğraflardaki   "Pukguksong-3" adlı füzenin daha önce görülmediğine işaret etti.
 
 
Öte yandan Güney Kore'deki aktivistler genellikle balonlar yoluyla iki  ülke sınırından Kuzey'e binlerce broşür, DVD ya da flask disk göndererek, bu  ülkeye demokrasi getirmeyi amaçlıyor. Kuzey'den Güney Kore'ye göç eden kişiler de  bu aktivist gruplara katılıyor.
 
 
Pyongyang yönetimi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter üzerinden,  Kuzey Kore'ye askeri müdahale seçeneğini gündeme getirmesi üzerine Batı  Pasifik'teki ABD'ye ait Guam'a füze fırlatma tehdidinde bulunmuş, daha sonra bu  denemenin ertelendiğini duyurmuştu.
 
 
Güney Kore ve ABD, Kuzey Kore'nin art arda kıtalar arası balistik füze  denemelerinde bulunmasının ardından ilk büyük çaplı ortak askeri tatbikatına iki  gün önce başlamıştı.
 
Kuzey Kore'nin ise tatbikata tepkisi sert olmuştu.