Yeni AKM’nin ihalesi 2 ay içinde yapılacak

MELTEM KARA |  18 Mayıs 2018 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 18 05 2018 - 2:30

2019’da açılması planlanan yeni AKM binası için bir yandan yıkım çalışmaları devam ederken bir yandan da ihale hazırlıkları yapılıyor. Projenin inşaatından sorumlu TOKİ’nin Başkanı Ergün Turan, “Yeni AKM’nin yapım ihalesini 2 ay içinde gerçekleştireceğiz” dedi.


İstanbul Taksim’de yer alan Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yıkım çalışmaları devam ederken, yeni bina için de hazırlıklar sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl 6 Kasım’da tanıtımını yaptığı ve açılışı için 2019’un ilk çeyreğini işaret ettiği yeni AKM binasının inşaatı için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ihale çalışmalarını yürütüyor. TOKİ Başkanı Ergün Turan, “AKM alanında yıkımlarımız devam ediyor. 2 ay içinde de yeni binaların yapımı için ihalemizi gerçekleştireceğiz” dedi.
 
2 bin 500 kişilik opera
 
AKM’nin yenilendikten sonra 2 bin 500 kişilik opera salonu ile konser, tiyatro salonları, sinemalar, kütüphaneler, tasarım dükkânları, kafe ve restoranlarıyla büyük bir merkez olacağını söyleyen Başkan Turan, “AKM, Cumhuriyet döneminin, bugünden yarına kalacak en önemli projelerinden biri. Geçmişte birçok etkinliğe ev sahipliği yapan AKM, 1969’da hizmete girdiğinde, dünyanın en büyük dördüncü sanat merkeziydi. Maalesef 2008’den bu yana kullanılmıyor. Yeni AKM binası, tasarımı ve mimarisiyle gelecek kuşaklarımıza miras kalacak” diye konuştu. 
Murat Tabanlıoğlu tarafından tasarlanan yeni proje, içindeki donatılar ile dünyaya örnek olacak.
 
İstanbul’a bu yıl 3 kez daha sosyal konut
 
Sosyal konut çalışmalarının devam edeceğini anlatan Ergün Turan, şunları söyledi: “Nisan’da Kayaşehir’de 605 konutu sattık. Şimdi Silivri’de iki etap halinde 1.356 konutun inşasına başladık. Birinci etapta 598, ikinci etapta 758 konut inşa ediyoruz. Kayaşehir’de de 1.500 konutu satışa sunacağız. Bu yıl Silivri ve Kayaşehir’de olmak üzere 3 seferde sosyal konut arzında bulunmayı hedefliyoruz.”
 
Faizi önce TOKİ düşürdü
 
Geçtiğimiz hafta kamu bankalarının öncülük etmesiyle konut kredisi faizlerinin yüzde 0.98’e çekilmesini değerlendiren Ergün Turan, “Faizi önce biz düşürdük. 24 Nisan’da başladığımız yüzde 20 indirim kampanyamızda faiz oranını yüzde 0.99’a çektik. İndirim kampanyamızdan yararlanmak isteyenler için bugün son gün. Bunlar çok önemli adımlar. Bu adımlarla birlikte piyasaya hareketlenecektir” dedi. Her ay 5 bin konut satma hedefinde olduklarını belirten Turan, “Anadolu’nun her yerinde konut satıyoruz. Bizim olduğumuz segmentte sorun yok. Hükümet de konut sektörü için belirli tedbirler alıyor. Ben sektörü güçlü görüyorum. Güçlü olmasa, bu kadar türbülanstan sonra farklı bir tablo olurdu” diye konuştu. Turan, TOKİ’nin de dikkatli davrandığını, konut fazlalığı olan bölgelerde arzda bulunmadığını vurguladı.
 
Kanal İstanbul için senaryomuz var
 
Kanal İstanbul projesinde TOKİ’nin planlama ve arazi düzenleme konusunda en önemli paydaş olduğunu kaydeden Ergün Turan, “Bir senaryomuz var. Şu anda devletin farklı kademelerinde yüzlerce kişi bu projeyle alakalı çalışıyor” diye konuştu. Turan ayrıca, yabancı yatırımcının da Kanal İstanbul projesine ilgi gösterdiğini kaydetti. 
 
Örnek şehircilik 
 
Gaziantep’te Türkiye’ye örnek bir şehir modeli ile Kuzey Şehir projesini hayata geçirdiklerini kaydeden Ergün Turan, şöyle konuştu: “Projede toplam 50 bin konut olacak. Tamamlandığında 200-250 bin nüfus yaşayacak. 7-8 bin konut olacak ilk etapta. Projenin 748 konutunu Pazartesi günü satışa sunduk. İlk gün sabah saat 11 itibarıyla projeye 418 talep geldi. 2+1 daireler 120 bin -145 bin lira arasında olacak ve kurayla satılacak. TOKİ’yi Gaziantep’ten çıkarın, konut fiyatları İstanbul’u sollar. Biz fiyatları regüle ediyoruz.”
 
Pendik’e korulu TOKİ Park geliyor
 
TOKİ Park konseptinden de söz eden Ergün Turan, şu bilgileri verdi: “Şehirler için çok önemli olan yerlerde devasa parklar TOKİ Park konseptine dahil olacak. Örneğin Kayaşehir’de 350 bin metrekare alan TOKİ Park oluyor. Tamamlandığında 1.5 milyon metrekare olacak. Ataköy’de TOKİ’nin en kıymetli arazisi park oluyor. Ataköy’deki arazimiz 60 bin metrekare ama değer olarak İstanbul’un herhangi bir yerindeki 1 milyon metrekareye bedel. Pendik’te de 320 bin metrekarelik arazide büyük bir koru ve yeşil alan oluşturacağız.” 
 
 

ETİKETLER