Yemen'de Husilere karşı operasyon!

13 Haziran 2018 Çarşamba - 15:37 | Son Güncelleme : 13 06 2018 - 15:37

Yemen'de hükümet güçleri ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası kurum çalışanlarının kentten ayrılmasının ardından Husilerin elindeki Hudeyde kentine yönelik kapsamlı operasyon başlattığı bildirildi.


Yemen ordusundaki Amalika (Devler) Güçleri 2. Tugay Sözcüsü Abdullah  Abdulmecid eş-Şabi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hudeyde kenti ve limanını  geri alma operasyonunun şehrin güney girişine koalisyon güçleri tarafından düzenlenen yoğun hava saldırılarıyla başladığını belirti.
 
Koalisyon uçaklarının Nehile, Şecire, Kadbe ve Musalli bölgelerinde  Husilere ait mevzileri bombaladığını aktaran Şabi, ordu güçlerinin de kentin  kuzeyine doğru ilerlediğini ifade etti.
 
Şabi ayrıca ordu birliklerinin kentin girişinde önemli mevzileri  kontrol altına aldığını kaydetti.
 
Husilerden onlarca kişi teslim oldu
 
Bu arada yerel kaynaklar operasyonun başlamasının ardından Husilerden  onlarca kişinin ordu güçlerine teslim olduğunu, yoğun hava saldırıları nedeniyle  ölü ve yaralılar bulunduğunu aktardı.
 
Şehirde şiddetli patlama sesleri duyulduğu, uçakların kentin üzerinde  yoğun olarak uçuş yaptığı ifade edildi.
 
Husilerden koalisyona ait savaş gemisine füze saldırısı
 
Öte yandan Husilere ait "El-Mesira" televizyonunda yayınlanan haberde  Husi deniz güçlerinin, Hudeyde sahili açıklarında koalisyona ait bir savaş  gemisine 2 füze attığı ve geminin alev aldığı iddia edildi.
 
Haberde ayrıca söz konusu füze saldırısının ardından diğer savaş  gemilerinin geri çekildiği belirtildi.
 
Koalisyon güçlerinden ise henüz konuya ilişkin herhangi bir açıklama  yapılmadı.
 
Aralarında yabancıların da bulunduğu BM ve uluslararası kurum  çalışanlarının çoğunun bu sabah Husilerin kontrolündeki Hudeyde limanını  kullanarak kentten ayrıldığı bildirilmişti.
 
Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon içinde yer alan Birleşik Arap  Emirlikleri (BAE), Hudeyde'de bulanan BM'ye bağlı örgüt ve partnerlerinin kenti  terk etmesi için 3 gün süre tanıdığını açıklamış ve bu süre dün gece itibariyle  sona ermişti.
 
Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, Husiler  ile meşru yönetime bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. Husiler, Eylül  2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken  Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana  Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.