Yemekler 3D pişecek şehir balona girecek!

NECLA DALAN / EKONOMİ |  28 Mart 2016 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 28 03 2016 - 2:30

Samsung’un SmartThings Gelecek Yaşam Raporu, 100 yıl sonraki dünyayı tanımlıyor. 100 yıl sonra süper gökdelenler, balon içine kurulmuş su altı şehirleri olacak. 3D yazıcı sayesinde evlerde Michelin yıldızlı yemekler yenebilecek, uzayda koloniler kurulacak


Samsung, önümüzdeki 100 yılda yaşamın nasıl olacağına dair hazırladığı Gelecek Yaşam Raporu’nu açıkladı. Samsung’un SmartThings Gelecek Yaşam Raporu’na göre 100 yıl sonra en yüksek binaları gölgede bırakacak süper gökdelenler, balon içine kurulmuş su altı şehirleri ve origami mobilyalar gerçek olacak. Günümüz otomobilleri tarihe karışacak, dekorasyon anlayışı tamamıyla değişecek, 3D yazıcı sayesinde evde Michelin yıldızlı yemekler yenebilecek, uzayda koloniler kurulacak. Samsung raporu 10 yıl gibi kısa bir süre önce bilim kurgu olarak görülen ancak bugün bir gerçeğe dönüşen sistem “SmartThings”e ithaf etti.
 
Anket gerçekleştirildi
 
SmartThings Gelecek Yaşam Raporu, televizyon sunucusu ve İngiltere’nin önde gelen uzay bilimcilerinden Dr. Maggie Aderin-Pocock, Westminster Üniversitesi’nde ders veren ödüllü fütürist mimarlar Arthur Mamou-Mani ve Toby Burgess ile öncü şehir plancıları Linda Aitken ve Els Leclerq’ün aralarında bulunduğu lider akademisyenler tarafından İngiltere’de 2 bin kişiyle anket gerçekleştirilerek kaleme alındı. Öngörülerin çoğu, artan nüfusla birlikte alan kısıtlamaları ve azalan kaynaklar ile daha iyi başa çıkabilecek yapıların geliştirilmesine zemin hazırlayan çevresel koşulları temel alıyor. İşte SmartThings Gelecek Yaşam Raporu’ndan detaylar:
 
SÜPER GÖKDELENLER: Karbon nano tüpler ve elmas nano düğümler sayesinde bugünün gökdelenlerinden çok daha yüksek, devasa mega yapılar inşa edilecek.
 
YERALTI GÖKDELENLERİ: Gökyüzüne doğru inşa ederken, aşağı doğru kazmaya devam edeceğiz; dev yapılar 25 kat aşağıya da inebilecek.
 
SU ALTI ŞEHİRLERİ: Nefes alınabilir bir atmosfer yaratmak için suyun kendisi kullanılacak ve bu süreçte hidrojenden yakıt elde edilecek, su altı şehirleri gerçeğe dönüşecek.
 
UÇAN ARAÇLAR: Bazılarımız kişisel hava araçlarımızla gökyüzünde seyahat edebilecek. Bazı araçlar ise tatil için evin tamamını dünyanın dört bir yanına taşıyabilecek kadar güçlü olacak.
 
3 BOYUTLU EV VE
 
MOBİLYALAR: Uzaktayken bile evimizin rahatlığını yaşayabilmek için yerel ve geri dönüştürülebilir malzemelerden ev gibi büyük ölçekli yapıların tam kopyasını yazdırabileceğiz.
 
ESNEK, AKILLI DUVARLAR: Akıllı duvarlar sayesinde evi dekore etmek gerekmeyecek; LED oda yüzeyleri ruh halinize uyum sağlayacak.
 
3D YAZICIDAN MICHELIN YILDIZLI YEMEKLER: Artık pişirilemeyen yemek tarifleri ya da bir türlü gelmeyen pizza siparişi tarih olacak, bunun yerine ünlü şeflerin kişisel isteklerimize göre uyarlayabileceğimiz yemeklerini indireceğiz. 3 boyutlu yazıcılarla dakikalar içinde en sevdiğimiz keki yazdırabileceğiz.
 
SANAL TOPLANTILAR: Evimizin konforunu geride bırakmadan sanal olarak toplantılara katılmamızı sağlayan hologramlar ile çalışma hayatımız değişecek.
 
MEDİKAL KOZALAR: Medikal kozalara gireceğiz ve hastalıklarımız dijital olarak teşhis edilecek, ihtiyaç duyulan ilaç otomatik olarak verilecek ya da bir doktor kozaya uzaktan bağlanacak.

ETİKETLER

3D Samsung SmartThings