YDS uyarısı! Saate dikkat, nüfus müdürlükleri açık olacak!

AA |  23 Mart 2019 Cumartesi - 13:01 | Son Güncelleme : 23 03 2019 - 13:47

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, yarın 41 il merkezinde yapılacak Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'na (2019-YDS/1) 111 bin 458 adayın gireceğini bildirdi. Adaylara saat uyarısı yapan Aygün, nüfus müdürlüklerinin de açık olacağını duyurdu.


ÖSYM Başkanı Prof. Dr.  Halis Aygün, yaptığı açıklamada, 2019-YDS/1 ile ilgili  bilgileri paylaştı. Yabancı dil sınavlarını bu sene 3 kez basılı, 13 kez de elektronik  (e-YDS) olarak uygulayacaklarını belirten Prof. Dr. Aygün, "24 Mart Pazar günü 41  il merkezinde basılı formatta uygulanacak 2019-YDS/1'de 25 farklı dilde sınav  yapılacak. Sınava 111 bin 458 aday girecek." ifadelerini kullandı.
 Bu dillerden bazılarında çoktan seçmeli test uygulanırken, bazılarında  klasik yazılı sınav yapıldığını aktaran Aygün, şunları kaydetti: "Klasik yazılı olarak yapılan sınavlar toplam 20 dilde yapılıyor ve  adaylar sadece Ankara'da sınava girebiliyor. Bunlar Arnavutça, Boşnakça,  Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish dili), Ermenice, Farsça, Gürcüce, Hollandaca  (Dutch dili), İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce,  Rumence, Sırpça, Ukraynaca (Ukraince) ve Yunanca dilleri.Çoktan seçmeli test uygulanan sınavlar toplam 5 dilde yapılıyor ve 41  il ve 47 sınav merkezinde sınava girebiliyorlar. Bunlar ise Almanca, Arapça,  Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri."
 
 
Adaylara "saat" hatırlatması
 
ÖSYM Başkanı Aygün, 2019 yılında uygulanacak tüm basılı sınavlarda  olduğu gibi 2019-YDS/1'de de kimliğini kaybeden adayların mağdur olmaması için  sınav yapılan illerde nüfus müdürlüklerinin sınav günü açık olacağını anımsattı. Açık olacak nüfus müdürlüklerinin listesinin ÖSYM'nin internet  sitesinde yer aldığına işaret eden Halis Aygün, adaylara saat 10.00'dan önce  sınav binalarında olmaları gerektiği hatırlatmasında bulundu. Prof. Dr. Aygün, sınava girecek tüm adaylara başarılar da diledi.
Her ilde nüfus müdürlüklerin açık tutulması uygulaması ilk kez hayata geçmiş olacak.