Yazın yenecek 10 süper gıda

13 Mayıs 2017 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 13 05 2017 - 2:30

Yapılan araştırmalar, bazı besinlerin hayatınızı değiştirecek özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Diyetisyen Betül Karakuş pancar, goji berry gibi süper besinlerin neler olduğunu ve sağlığa ne gibi faydaları olduğunu sıralıyor...


1-Macar tozu

İnsanların iyi ve zinde hissetmelerine katkıda bulunuyor. Karbonhidrat, protein, lifin yanı sıra birçok vitamin mineral ve sağlığa yararlı bileşik içeriyor. Menopoz dönemlerinde sıkıntıları azaltıyor.

2-Baharatlar

Anti-oksidan ve anti-bakteriyel özelliğe sahiptir. Sindirimi kolaylaştırıcı etki gösteren kimyon, gaz söktürücü ve sinirleri yatıştırıcı etkisi gösterir. Kanserden korur. Kekik bağışıklık sistemini destekler. Acı bir tada sahip olan kırmızı biber, yüksek anti- oksidan kapasitesine sahiptir bağışıklık sistemini desteklediği biliniyor. Tarçın kan şekerini düzenler. Anti-mikrobiyal besin olarak anılır. Beyin aktivitesini artırıcı etki gösterir. 

3-Matcha yeşil çayı

Vücuttan toksinlerin ve ağır metallerin atılmasını sağlıyor. En faydalı antioksidandır. Konsantre olmayı kolaylaştırıyor. 

4-Baklagiller

Bir çalışmada haftada 4 kez baklagil tüketiminin, kalp hastalığı riskini azalttığı ve kan basıncını düzenlediği belirtildi.

5-Chia tohumu

Zengin protein, yağ ve lif içerdiği olan Chia omega-3 bakımından zengin; yani alfa-linolenik asit 
(ALA) taşıyor. 
 
6-Hindistan cevizi yağı
 
Doğal bitki bazlı yağ olan ve antioksidan içeren Hindistan cevizi yağı trans yağ içermez. Tercih edebilirsiniz. 
 
7-Gojj berry
 
İçerdiği beta-karoten sayesinde kalp hastalıklarıyla savaşmaya, kansere karşı korunmaya yardımcı oluyor. 
 
8-Pancar
 
Doğal bir şifa kürü. Vitamin ve mineral içeriği oldukça iyi. Potasyum, magnezyum ve çinko mineralleri ile A ve C vitaminleri ve folik asit, karbonhidrat, lif içeriyor. 
 
9-Enginar
 
Enginarın en büyük özelliği karaciğeri temizlemesinin yanı sıra safranın kolay akışını sağlamasıdır. Bedeni ve ruhsal bitkinliği giderir. 
 
10-Kale
 
Yüksek A ve C vitamini içeriyor. 100 gramı günlük A ve C vitamini ihtiyacımızı fazlasıyla karşılıyor. Ayrıca kilo vermeye de yardımcı.