Yazar ve senarist Vedat Türkali hayatını kaybetti

29 Ağustos 2016 Pazartesi - 7:54 | Son Güncelleme : 29 08 2016 - 9:08

Senarist, şair ve yazar Vedat Türkali'nin hayata veda ettiğini kızı Deniz Türkali duyurdu. Vedat Türkali 97 yaşındaydı.


Türk edebiyatının usta ismi Vedat Türkali 97 yaşında hayatını kaybetti. Çoklu Organ Yetmezliği nedeniyle bir süredir tedavi gören ünlü romancı bu sabaha karşı Yalova Devlet Hastanesinde hayata gözlerini yumdu..
Kızı Deniz Türkali acı haberi, twitter hesabından “Babamı Vedat Türkali’yi kaybettik” diye duyurdu.

 
Vedat Türkali kimdir
 
13 Mayıs 1919 Samsun doğumlu Vedat Türkali yazılarında kullandığı ismidir. Senarist, şair ve romancı olan Türkali, liseyi Samsun Lisesi'nde okuduktan sonra 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun olmuştur. Aynı yıl eşi Merih Pirhasan'la evlenmiştir.

Gar Yayınları'nı Rıfat Ilgaz ile kurduktan sonra, 1960'ta Dolandırıcılar Şahı ile senaristliğe başlamıştır. Senaristliğine devam eden Türkali, 1965'te yönetmenliği denemiştir.

Bir Gün Tek Başına ve Mavi Karanlık gibi romanları Türk edebiyatının en büyük eserleri arasına girmiş; daha sonra da Yeşilçam Dedikleri Türkiye ve Tek Kişilik Ölüm romanlarını da yazmıştır.

Mihri Belli'nin yakın arkadaşı ve Atıf Yılmaz'ın arkadaşı ve akrabasıdır. TKP'nin eski üyelerindendir. 2002 seçimlerinde DEHAP'dan aday olarak aktif siyasete atılmıştır.

Vedat Türkali, oyuncu Deniz Türkali ve yönetmen Barış Pirhasan'ın babası, Deniz Türkali'nin kızı şarkıcı Zeynep Casalini'nin dedesidir.
 
zeynep casalini ile ilgili görsel sonucu

ETİKETLER

Vedat Türkali