Yazar Şule Yüksel Şenler son yolculuğuna uğurlandı

29 Ağustos 2019 Perşembe - 13:56 | Son Güncelleme : 29 08 2019 - 16:23

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 81 yaşındaki yazar Şule Yüksel Şenler Eyüp Sultan Camii'nde cenaze töreni düzenleniyor. Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Törende konuşan Erdoğan, "Şule Yüksel Şenler'i son yolculuğuna şükranla ve hüzünle uğurluyoruz" dedi.


Tedavi gördüğü hastanede 81 yaşında hayatını kaybeden  gazeteci-yazar Şule Yüksel Şenler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı. Şenler için Eyüp Sultan Camisi'nde öğle vakti düzenlenen törende  Cumhurbaşkanı Erdoğan da saf tuttu.Cenaze namazı öncesi Şenler'in manevi kızı Ayşe Yosunkaya, taziyeleri  kabul etti. Şenler'in tabutunun başucuna beyaz örtü asıldığı görüldü.
 
Cami avlusunda vatandaşlar tarafından üzerinde "Koca bir çağın  mücahidesi Şule Yüksel Şenler", "Huzur sokağından huzur diyarına yolun açık olsun  Şule anne" yazılı afişler asıldı.Törene, Şenler'in yakınlarının yanı sıra, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, kızları Esra Albayrak, Sümeyye Erdoğan  Bayraktar, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra  Zümrüt Selçuk, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İletişim Başkanı  Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti Genel  Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti İzmir  Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Ravza Kavakçı Kan  ile Hasan Turan, eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman, İstanbul Valisi Ali  Yerlikaya, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, AK Parti İstanbul İl Başkanı  Bayram Şenocak, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri, gazeteci ve  yazarlarla çok sayıda vatandaş katıldı.
 
 
Cenaze namazını İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı'nın  kıldırdığı törende Erdoğan, katılımcılara hitap etti.
Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ta başlayıp İstanbul'da  tekamüle eren, sonra tüm Türkiye'yi, hatta tüm dünyayı etkisi altına alan bir  mücadele insanının cenazesi vesilesiyle bir arada bulunulduğunu dile getirerek,  Şenler 20'li yaşlarından itibaren okumakla, yazmakla, hakkı ve hakikati  konuşmakla geçen ömrünün  dün 81 yaşında sona erdiğini söyledi.Pek çok kadının ve erkeğin hayatında dönüm noktası olacak azim,  mücadele, inanç abidesinin son yolculuğuna rahmetle, salavatla, şükranla ve  hüzünle uğurlandığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Geride bıraktığı miras gerçekten çok büyük ve anlamlıdır. Özellikle  de kendisinin yaşadığı dönemde STK hareketlerini İslami kesimde en öne  çıkarabilen isimlerden bir tanesi olmuştur Şule Yüksel Şenler Hanımefendi... O da  İdealist Hanımlar Derneğiyle kurdukları mücadele, götürdükleri, yürüttükleri  mücadele gerçekten adeta genç kızlarımız için bir idol olmasını da ortaya  koymuştu. Hatta Seher Vakti dergisiyle o zamanlar özellikle İslami kesimde  kalemşorlarımızın yer aldığı bir dergi olması bakımından, malum bazı çevreleri  rahatsız etmesi bizi de mutlu etmesi bakımından çok çok önemliydi. Tamamen kendi  iradesiyle yöneldiği hak ve hakikat yolu onun duruşuyla, kararlılığıyla,  samimiyetiyle ve dirayetiyle kendi neslinin dikenler arasında açan bir gülü  haline getirmişti. Hayat tarzını kendisine dayatılan şekilde değil de inancının  gerekleri doğrultusunda yaşamak için verdiği mücadele onu son dönemin bayrak  şahsiyetlerinden biri kıldı. Nice genç kızımızın inancından taviz vermeden  okumasına, ilim ve hikmetle buluşmasına, milletimize hayırlı bireyler haline  gelmesine, çevresini de etkileyen bir konuma ulaşmasına vesile oldu."
 
"10 binlerce insana cesaret verdi"
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şule Yüksel Şenler'in  kitaplarıyla, yazılarıyla gençlere yönelik sayısız konferanslarıyla ülkenin 4 bir  yanını dolaşmak suretiyle verdiği konferanslarıyla 10 binlerce insana en zor  zamanlarda cesaret verdiğini kaydetti.
 
Türkiye'nin darbecilerin ve vesayetçilerin pençesinde kıvrandığı bir  dönemde böyle bir mücadele insanının yolunun hapishanelerden geçmemesinin  düşünülemeyeceğini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:
 
 "Nitekim, kendisi bu durumu, 'Hak uğrunda zindana girmem mukadder  imiş, takdir-i ilahiden gafil gibi kaçamam.' diyerek anlatmaktadır. Yani o da  Medrese-i Yusufiye'den geçti. Şule Yüksel Şenler'i horlayanların, eziyet  edenlerin, zindana atanların, yoluna dikenler döşeyenlerin hiçbiri bugün  hatırlanmıyor ama Şule Hanımefendi inşallah nesiller boyu hayırla yad edilmeye  devam edecektir. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Yakınlarına, sevenlerine  yetiştirdiği nesillere ve tüm milletime baş sağlığı dileklerimi sunuyorum. Rabbim  inşallah kendisini cennetiyle müşerref kılar ve Hatice validemize, Aişe  validemize komşu kılar ve bu mekanda inşallah kendisini defnedeceğiz. İnşallah  yine burada, yakın bir mekanda da inşallah Şule Yüksel Şenler Hanımefendi adına  bir kütüphane ve müzeyi de en yakın zamanda açmak suretiyle burada hem  kütüphanede, müzede hemhal olmak hem kabrini ziyaret etmek suretiyle de  inanıyorum ki kendilerini kabrinde çok daha mutlu etme fırsatı bulacağız."
 
 
Daha sonra Şenler'in cenazesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da omuz  vermesiyle cenaze aracına kadar taşındı.
Şenler'in cenazesi, Erdoğan'ın da bindiği cenaze aracıyla Eyüp Sultan  Mezarlığına getirilip toprağa verildi.
 
 
Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine  Erdoğan, bugün son yolculuğuna uğurlanan gazeteci-yazar Şule Yüksel Şenler’in  isminin yaşatılacağı binayı ziyaret etti.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün tedavi gördüğü hastanede 81 yaşında  hayatını kaybeden gazeteci-yazar Şule Yüksel Şenler'in Eyüp Sultan Camisi'nde  kılınan cenaze namazında saf tuttu. Erdoğan, Eyüp Sultan Mezarlığındaki defin  töreninin ardından Şenler'in adının verileceği, daha önce İlim Yayma Cemiyeti  Genel Merkezince kullanılan binaya geldi. Müze ve kütüphane olarak kullanılacağı belirtilen binada incelemelerde  bulunan Erdoğan'a eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet  Muharrem Kasapoğlu, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve AK Parti Genel  Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken de eşlik  etti.
 
 
 

ETİKETLER