Yaylada sıcak çatışma: 6 PKK’lı ölü ele geçirildi

01 Ekim 2016 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 01 10 2016 - 2:30

Ordu’nun Kalınpınar Yaylası’nda PKK’lı teröristlerle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Çatışma sonucu grup lideri Çekdar kod adlı bir teröristin de olduğu 6 PKK’lı ölü ele geçirildi


Ordu’nun Mesudiye İlçesi ve Sivas Koyulhisar sınır hattındaki Kalınpınar Yaylası kırsalında önceki gece yarısı, bir grup PKK’lı terörist ile bölgede arazi arama-tarama faaliyeti yürüten güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Güvenlik güçlerinin ‘teslim ol’ çağrısına ateşle karşılık veren 6 PKK’lı terörist ölü ele geçirildi. Operasyonda öldürülen PKK’lıların arasında grup lideri olduğu öğrenilen kod adı Çekdar olan Ali Fırat Yaşar da bulunuyor.

Zırhlılar şafak vakti indi

Bölgeyi ablukaya alan güvenlik güçleri zırhlı araçlarla şafak vaktiyle çatışmanın olduğu araziye girdi. Ölü ele geçirilen teröristlerin üzerinden 1 M 16 otomatik tüfek, 5 Kalaşnikof tüfek, çok sayıda şarjör ve mermi, yaşam malzemesi, örgütsel doküman ile sırt çantaları ele geçirildi. Çatışmada ölü ele geçen 6 PKK’lı teröristin Sivas Koyulhisar İlçesi üzerinden Ordu’nun Mesudiye İlçesi kırsalına geçiş yapmak istedikleri sırada güvenlik güçleri tarafından tespit edildiği belirtildi.

‘3 Mehmetçik’in kanı yerde kalmadı’

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu PKK’nın Karadeniz’de kesinlikle başarılı olamayacağını vurgulayan Vali Balkanlıoğlu şunları söyledi:

“Bizim güvenlik güçlerimizde herhangi bir kayıp olmadığı gibi yaralı da yok çok şükür. Ayrıca daha önce şehit olan 3 tane mehmetciğimizin de kanı yerde kalmadı. İnşallah ders olur ve bir daha Karadeniz Bölgesine gelmeye asla tenezzül etmezler” diye konuştu. Mesudiye İlçesi’nde geçen 31 Temmuz’da PKK’lı teröristlerle, güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 3 asker şehit olmuş, 2 asker de yaralanmıştı.

3’ü hâlâ aranıyor

Ordu’da etkisiz hale getirilen teröristlerin üzerinde yapılan aramada, Karadeniz Bölgesi’ne geldikten sonra toplu çekildikleri fotoğraf bulundu. Fotoğrafta bulunan iki ve fotoğrafı çeken bir terörist olmak üzere üçü ise güvenlik kuvvetleri tarafından aranıyor.

Evlatlara kumanya!

Operasyona katılan güvenlik güçlerini Ordu’nun Mesudiye ilçesinde halk, “Onlar bizim evlatlarımız” dediği askerlere, üzüm ve şokellalı ekmek verdi.

ETİKETLER

ordu pkk çatışma