Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde sona gelindi

07 Mart 2016 Pazartesi - 15:05 | Son Güncelleme : 07 03 2016 - 15:13

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılış törenindeydi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı törenle konulan son tabliyenin kaynağı yapıldı. Köprünün girişinde tören öncesinde alınan güvenlik önlemleri dikkat çekti. Açılış törenini takip edecek olan basın mensupları ve köprüde çalışan görevliler polis noktalarında tek tek aranarak içeri alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Hele hele Gezi  olayları başladığı zaman 'İşte bu iki tane beton yığınıyla kalır' diyorlardı.  Bunlar yazıldı, çizildi hatta hatta buralara kadar zahmet edip geldiler, denizde  gösteriler yaptılar. Ama onlar onu yaparken biz dedik ki 'hayır.' Biz bunları  birleştireceğiz. Avrupa ile Asya'yı Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile  birleştireceğiz ve bu bizim dünyaya en önemli mesajımız olacak" dedi.

Erdoğan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde son tabliyenin yerleştirilmesi  töreninde yaptığı konuşmada, heyecan dolu oldukları bir günde, özellikle de Dünya  Kadınlar Günü'nün hemen öncesinde İstanbul için "yıldız" diyebilecekleri projenin  son tabliyesini koymanın onurunu yaşadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Mayıs 2013'te temeli attıkları gün  birilerinin "Olmaz canım" dediklerini anımsatarak, şöyle konuştu:

"Hele hele Gezi olayları başladığı zaman 'İşte bu iki tane beton  yığınıyla kalır' diyorlardı. Bunlar yazıldı, çizildi, hatta hatta buralara kadar  zahmet edip geldiler, denizde gösteriler yaptılar. Ama onlar onu yaparken biz  dedik ki 'hayır.' Biz bunları birleştireceğiz. Avrupa ile Asya'yı Yavuz Sultan  Selim Köprüsü ile birleştireceğiz ve bu bizim dünyaya en önemli mesajımız olacak.  İşte hemen sağ tarafımız Karadeniz ve boğazdayız, Marmara'ya açılıyoruz. Böyle  bir yerde ancak büyük düşünenler bu tür büyük projeleri gerçekleştirirler ve  bizler de bu yola böyle çıktık."

- "Bunlar bizim iftihar vesilemiz"

Dünyanın asma köprüler içerisinde en geniş dört gidiş, dört geliş, iki  de hızlı trenle ilgili raylı sistemin olduğu böyle benzeri bir projenin  olmadığını anlatan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Asma köprü olarak bu uzunlukta bir başka köprü de yok. Bunlar bizim  iftihar vesilemiz ve inşallah ağustos ayı olarak, Ulaştırma Bakanımız bize ifade  etti. Ağustos ayında da artık bütün viyadükleriyle her şeyiyle tamamlanıp, hep  birlikte açılışını gerçekleştireceğiz. Gerek Marmaray Projesi'ndeki başarı ve şu  ana kadar yaklaşık 130 milyon yolcu Marmaray'dan geçmiş bulunuyor. Yine önümüzde  Avrasya Tüneli var. Avrasya Tüneli bu arada inşallah tamamlanıyor. Onun da bitişi  bu yıl sonu. Avrasya Tüneli'nin de bitişi olacak ve böylece artık bizim  Avrupa-Asya arasındaki gidiş gelişlerimizde bir rahatlama şüphesiz ki meydana  gelecek. Bütün zorluklara rağmen, bu zorları kolay kılıcı adımlar atılıyor. Bir  de Körfez geçişiyle ilgili İstanbul-İzmir arasını yaklaşık 3,5 saate indiren  proje dev projedir. Orada da Körfez hattındaki köprü, aynı şekilde şu anda hızla  o da devam ediyor. Şimdi onunda bu ay sonu birleştiğini bakanımız söylüyor. Şöyle  bir durum var; bütün bunlar Başbakanımızın ifade ettiği gibi gönülleri  birleştirmenin ötesinde bize olayları düşünürken, hem işin ekonomik boyutunu  düşünüyoruz. Neden? Çünkü bütün nakliye olaylarındaki düşüşler, maliyetlerin  düşüşü. Bir diğer yandan kaza risklerini ne yapıyoruz, onları ciddi manada  düşürüyoruz. Çünkü tarihimizdeki trafik kazalarındaki durumları düşünün. İşte  bütün bunlarla derdimiz yola çıktığımızda biz 'her şey insan için' demiştik.  'Önce insan' demiştik, 'insanımızın huzuru' demiştik. Hamdolsun artık bunları  teker teker gerçekleştirmenin bahtiyarlığı içerisindeyiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün burada son tabliyenin kaynağını  atacaklarını kaydederek, süratle ağustos ayının hazırlıklarının içerisine  gireceklerini söyledi.

Bugüne kadar emeği geçenlere teşekkür eden Erdoğan, "Gerek  Başbakanımız olsun bakanlarımız olsun, bu noktada mimarından mühendisine kadar,  işçisine kadar, yüklenici firmaların bu işi sıkı tutuşundaki gayretine, özellikle  şahsım, milletim adına çok çok teşekkür ediyorum. Allah kendilerinden razı olsun  diyorum ve atacağımız bu adımla çekeceğimiz besmeleyle de bu kaynak hayırlı olsun  diyorum" şeklinde konuştu.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU: “BİRİLERİ TAHRİP EDERKEN, BİZ ÜLKEMİZİ İNŞA ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise büyük bir gurur yaşadıklarını ifade ederek, “İstanbul için tarihi bir gün çünkü dünyanın en güzel şehri, boğazı ile, tarihi yarım adası ile bize emanet aziz İstanbul bu köprü ile üzerindeki yüklerinden önemli bir kısmını atmış olacak. Tarihi dokuya bir trafik yükü olmadan transit araçlar bu köprüyü kullanarak yollarına devam edecek. Ülkemiz için bir iftihar projesi. Dünyada büyük yatırımlar dururken, bu yatırımlara ara vermeden sürdüren tek ülke Türkiye. Bugün Türkiye her açıdan yükselen ekonomisi, şehirlerine kattığı yeni boyutlar ve dünya çapındaki projelerle dünya gündemine pozitif şekilde mührünü vuruyor. Ülkemiz 1 Kasım seçimlerinden sonra kazandığı siyasi istikrarlı başlayan bütün projeleri yerine getirecek ve inşallah yeni projelerle Cumhuriyet’in 100. yılına ilerliyoruz. Birileri tahrip ederken, biz ülkemizi inşa etmeye devam edeceğiz. Bu proje, dünya için de önemli bir proje. Asya ve Avrupa bir kez daha birleşiyor. Milletimiz bugün kendi mühendisleri ile, kendi el emeği ve zihin bereketiyle bir kez daha iki kıtaya mührünü vuruyor. İki kıtayı sadece bu köprü ile değil gönül köprüsü ile birleştirmeyi nasip eylesin” ifadelerini kullandı.

 

BAKAN YILDIRIM: “3. KEZ BOĞAZIN İKİ YAKASINI BİR ARAYA GETİRİYORUZ”

Törende konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarihi bir an yaşandığına dikkat çekerek, “Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün son parçasının kaynağını Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız yapacaklar. 3. kez Boğaz’ın iki yakasını bir araya getirmiş olacağız. Tabliye genişliği dünyada en geniş asma köprü. Yaklaşık 60 metre. 10 şerit var. Üzerinden demir yolu geçen bu kadar açıklıkta ilk asma köprü özelliği var. Türkiye’de son 13 yılda yaşanan istikrar ve güçlü iktidar sayesinde dünyanın gıpta ile izlediği Türkiye’yi 2023’e taşıyacak büyük projeleri birer birer gerçekleştiriyoruz. 3 yıldan kısa sürede dünyada tamamlanan başka bir köprü yok. Bir güzel yanı da 1. ve 2. köprüyü yabancılar yaptı Türk müteahhitleri taşerondu. Bu köprüde de ana yükleniciler Türk, taşeronlar yabancı. O zaman Japonlar, İngilizler, Koreliler yapardı biz onlara hizmet ederdik. Şimdi Türk yükleniciler yapıyor, onlar da alt yüklenici olarak hizmet veriyor. Artık FSM’deki ağır taşıt trafiği tamamen bu köprünün üzerinden geçecek ve İstanbul trafiği bir nebze olsun rahatlamış olacak. Aslında Marmaray ile birlikte FSM’den geçen araç sayısı 12 milyon azaldı. Bu da Marmaray’ın önemini ortaya koydu. O günden bugüne 125 milyon İstanbullu Marmaray ile seyahat etmiş oldu” diye konuştu.

İSTANBUL’UN FETİH YILDÖNÜMÜNDE TEMELİ ATILMIŞTI

Sarıyer’de İstabul’un fetih yıldönümünde  29 Mayıs 2013 tarihinde O zamanki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle temeli atılan 3. boğaz köprüsü, yaklaşık 2 yıl 9 ay sonra İstanbul Boğazı’nın iki yakasını 3. kez birbirine bağlayacak.

İSTANBUL BOĞAZININ 3. İNCİ KOLYESİ

Temeli atıldıktan sonra büyük bir hızla ilerleyen inşaat şantiyesinde Avrupa yakasında 322 metre, Asya yakasında ise 318 metre olan köprü kuleleri 2015 yılının ocak ayı içinde tamamlanmıştı. 2015 yılının Mayıs ayında iki kule arasına ana kablonun döşenmesinde kullanılacak olan "Cat Walk" yani kedi yolunun döşenmesinde kullanılacak kılavuz tellerin çekilmesiyle İstanbul Boğazı ilk defa 3. kez birbirine bağlanmıştı. 2015 yılının Eylül ayında ise ışıklandırılan köprüde 122’şer ince çelik kablonun örülmesiyle yapılan ana taşıyıcı kablolar ise kısa sürede tamamlanmıştı. Yanlızca köprüde değil, Çevre yollarında süren viyadük ve yol yapım çalışmalarında ise ilk yol asfaltlamaları 2015 yılının haziran ayında başlanmıştı.