Yavuz sondaj gemisi yola çıktı!

AA |  20 Haziran 2019 Perşembe - 14:01 | Son Güncelleme : 20 06 2019 - 15:54

Doğu Akdeniz'de petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerine başlayacak olan Yavuz sondaj gemisi Kocaeli’nin Dilovası ilçesindeki limandan bugün yola çıktı. Yavuz sondaj gemisinin Akdeniz'e uğurlanması töreninde konuşan Enerji Bakanı Fatih Dönmez, "Hem kendi haklarımızı, hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin haklarını savunacağız. Türkiye'nin kararlılığına kimse engel olamayacak" dedi.


Doğu Akdeniz’de Fatih sondaj gemisi petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerine devam ederken Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde bir limanda bir süredir demirleyen Yavuz sondaj gemisi bugün petrol ve doğal gaz arama çalışmalarına başlamak için yola çıktı.  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Dilovası'ndaki Belde Limanı'nda düzenlenen Yavuz Sondaj Gemisi  Uğurlama Programı'nda yaptığı konuşmada, Fatih sondaj gemisinin ardından  Türkiye'nin ikinci gemisiyle ayakları yere sağlam basan planlı bir adım daha  ortaya koyduklarını söyledi.  Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki varlığını sorgulayanların hem tarihten  hem de hukuktan bihaber olduklarını ifade eden Dönmez, "Biz dün de buradaydık,  bugün de buradayız, yarın da yine burada olacağız. Hiçbir güç bu tarihi gerçeği  değiştiremez." diye konuştu.
 
Dönmez, Türkiye'nin hem kendi kıta sahanlığında hem de KKTC'nin  Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) verdiği ruhsat alanlarında  çalışmalarını aralıksız sürdüreceğini vurguladı. Türkiye'nin kıta sahanlığıyla ilgili tutumunu açık bir şekilde ortaya  koyduğunu ve Birleşmiş Milletler nezdinde kayda geçirdiğini kaydeden Dönmez,  konuşmasını şöyle sürdürdü:"Güney Kıbrıs Rum kesiminin bölge ülkeleriyle yaptığı tek yanlı,  Türkiye ve KKTC’nin haklarını gasp etmeye çalışan anlaşmalarının hukuken hiçbir  geçerliliği olmadığını ilettik. Bir kez daha ifade edelim ki, Güney Kıbrıs Rum  kesimi adanın tamamını ilgilendiren hiçbir konuda karar alamaz, hatta söz sahibi  bile olamaz. Ayrıca bölge dışı aktörlerin, kendilerini uluslararası mahkeme ya da  karar verici merci yerine koyarak bölgenin sınırlarını belirleme çalışmalarını da  hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Akdeniz’de ülkemizin ve KKTC’nin meşru haklarını  sonuna kadar savunacağız. Kendi meşru haklarımızdan kaynaklanan sondaj  faaliyetlerimize aralıksız devam edeceğiz. Yavuz da milletimizin bu kararlılığını  tüm dünyaya bir kere daha gösterecek. Barbaros, Oruç Reis, Fatih ve Yavuz  denizlerimizdeki tam bağımsızlığımızın adıdır, Türkiye’nin hidrokarbon  faaliyetlerinde kendi öz yeterliliği, gücü ve kabiliyetidir. Denizlerimizde  petrol ve doğal gaz neredeyse Fatih ve Yavuz orada olacak. Gün gelecek  Akdeniz’de, gün gelecek Karadeniz’de."
 
 
 "Kaynaklar adil paylaşılmalı"
Dönmez, Türkiye'nin hiçbir zaman tek taraflı, merkeze kendisini koyup  çevreyi yok sayan ve kendi çıkarlarına "aç gözlülükle" ulaşmaya çalışan bir  anlayışta olmadığını ve bölgede istikrarı desteklediğini vurguladı.
Türkiye'nin, adanın kaynaklarının her zaman adil paylaşım esasına göre  pay edilmesini savunduğunun altını çizen Dönmez, "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin  (GKRY) adanın tamamına ilişkin hukuksuz kararlarına meşruiyet kazandırmak ve  taraftar toplamak için bölge dışı aktörlerin ya da AB’nin arkasına sığınması  kendi acziyetini ve düştüğü durumun vahametini göstermektedir. Doğu Akdeniz’de en  büyük kıyı şeridine sahip Türkiye’nin ve Kıbrıslı kardeşlerimizin dışarıda  kaldığı her denklem başarısızlığa mahkumdur, geleceği muallaktır, sonu hüsrandır.  Buradan özellikle, GKRY ile ortaklık kuran bazı bölge dışı aktörleri de bir kez  daha uyarıyoruz. Sonu olmayan ve hiçbir sonuca ulaşamayacak olan illüzyonların  peşine düşmeyin. Hukuksuz planların parçası olmayın." uyarısında bulundu.
  "Galata Kulesi’nden 36 metre daha uzun"
 
Dönmez, Türkiye'nin bu alandaki yürüyüşünün sonunda müjdeli haberler  alacağını belirterek, Yavuz sondaj gemisinin özelliklerini şöyle anlattı: "6. nesil ultra derin deniz sondaj gemimiz Yavuz, yaklaşık 230 metre  uzunluğa ve 36 metre genişliğe sahip. Sondaj kulesinin yüksekliği deniz  seviyesinden yaklaşık 103 metre. Yani Galata Kulesi’nden yaklaşık 36 metre daha  uzun. Gemimiz 12 bin 200 metre derinliğe kadar çok yüksek basınç altında dahi  sondaj yapabiliyor. Dinamik Pozisyonlama sistemiyle 6 metreye ulaşan dalgalarda  dahi sondaja devam edebiliyor. Gemimiz çift kuleli tasarımla hem asıl hem  yardımcı işlerin yapılabildiği eş zamanlı operasyona imkan sağlıyor. Her iki  kuleyi de sondaj ekipmanlarıyla donattık. Böylece operasyon gücümüzü ikiye  katladık."
Yapılacak bütün operasyonların uluslararası kural ve düzenlemelere  göre gerçekleştirileceğini ifade eden Dönmez, şunları kaydetti:"İş güvenliği standartlarımız en üst düzeyde olacak. Sondaj esnasında  çevreye, deniz yaşamına ve canlılara hiçbir zarar vermeyen çevre dostu bir  teknoloji kullanacağız. Teknik ve teknolojik üstünlüğünün yanı sıra Fatih  gemimizden edindiğimiz 'know how'ın katkısı ve uluslararası eğitim ve iş  becerisine sahip mühendislerimizin özverisi sayesinde Yavuz daha büyük bir  özgüvenle denizlere açılmaya tam anlamıyla hazır. KKTC'nin Magosa Körfezi’nde  bulunan Karpaz-1 kuyumuzda 3 bin 300 metre sondaj derinliğine ulaşacak olan  Yavuz, buradaki çalışmalarını yaklaşık 3 ayda tamamlayacak. Türk ve yabancı  yaklaşık 140 personelimiz sondaj boyunca emeklerini ve bilgilerini milletimizin  geleceği için ortaya koyacak."
Konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TPAO personeli ve  KKTC'ye teşekkür ederek sonlandıran Dönmez, daha sonra alanda bulunan  yetkililerle Yavuz sondaj gemisini uğurladı.
 
 
TCG Fatih Fırkateyni eşlik edecek
 
Türkiye'nin "Milli Enerji ve Maden Politikası" kapsamında,  denizlerdeki arama ve sondaj faaliyetlerinin artırılması amacıyla TPAO tarafından  satın alınan Yavuz'a Akdeniz'deki seyri sırasında TCG Fatih Fırkateyni eşlik  edecek. Dünya genelinde bu konseptteki 16 gemiden biri olma özelliğini taşıyan  Yavuz'da spor ve sinema salonu, dinlenme odaları bulunuyor. Gemide tam zamanlı  bir doktorun görev aldığı 4 yataklı mini bir hastane yer alıyor. Maksimum yatak kapasitesi 210 olan Yavuz'da çalışan Türk personeller  genellikle 21 günlük çalışmanın ardından bir haftalık süreyle eve dönüyor.  Yabancı personeller ise 28 günde bir izin kullanabiliyor. Elektrik ihtiyacını 42 megavat kapasiteli dizel yakıtlı  jeneratörlerden karşılayan Yavuz'un 7,5 milyon litre yakıt kapasitesi bulunuyor.  Yapımı 2011'de tamamlanan Yavuz, daha önce Tanzanya, Kenya, Malezya ve  Filipinler başta olmak üzere farklı ülkelerde görev aldı.
 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Dilovası'ndaki Belde Limanı'nda düzenlenen Yavuz Sondaj  Gemisi Uğurlama Programı'nın açılışına yazılı bir mesaj gönderdi. Mesajında, bugün Doğu Akdeniz'e uğurlanan Yavuz gemisine ve  mürettabatına üstlendikleri tarihi görevde başarılar dileyen Erdoğan, Doğu  Akdeniz'deki enerji kaynaklarında diğer kıyıdaş devletler kadar KKTC'nin de hak  ve menfaatleri olduğunu belirtti.
Erdoğan, uluslararası hukuktan doğan bu hakların korunmasının garantör  üç ülkeden biri olan Türkiye'nin de öncelikli görevi olduğuna işaret ederek, şu  ifadeleri kullandı: "Türkiye şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da kendi çıkarlarıyla  beraber Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin de çıkarlarını savunmayı sürdürecektir.  Bugün uğurlama törenini gerçekleştirdiğimiz Yavuz gemisi, Türkiye'nin bu  kararlılığının en somut, en net ifadesidir. İnşallah yakın bir zamanda hem şu an  bölgede bulunan Fatih gemimizden, hem de Yavuz gemimizden müjdeli haberler  alacağımıza inanıyorum. Bu düşüncelerle, Yavuz gemimizin pruvası neta, dümeni  viya, rüzgarı da kolayına olsun diyerek, selam ve muhabbetlerimi iletiyorum.  Yolunuz, bahtınız açık olsun."