Yastık altından 1.3 ton çıktı

16 Nisan 2018 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 16 04 2018 - 2:30

Altın tahvili ve kira sertifikasına talep toplamanın ikinci döneminde, 3 haftada 1.335 kilogram yastık altından çıktı. Başvuran 7 bin 100 kişinin büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturdu


Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Hazine’nin yeni bir enstrüman olarak ortaya koyduğu altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasına vatandaşımız güvendi ve ilgi gösterdi. İkinci talep toplama döneminde ilk 3 hafta sonunda 7 bin 100 vatandaşımız 1.335 kilogram altını yastık altından çıkararak, altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasına yatırdı” dedi. 
 
Kadınlar ilgi gösterdi
 
Şimşek, Hazine Müsteşarlığı tarafından 26 Mart-20 Nisan tarihlerinde 81 ilde Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla yatırımcılardan taleplerin toplanmaya başlandığını belirtti. Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasına ilk ihraçta kadınların ilgisinin daha yüksek olduğunu belirten Şimşek, bu yıl da söz konusu durumun devam ettiğini vurguladı.
 
Yastık altında atıl bir şekilde duran büyük bir ekonomik değeri sisteme kazandırmanın uzun soluklu bir proje yürütülmesini de beraberinde getirdiğini dile getiren Mehmet Şimşek, ilerleyen dönemde de altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihraçlarına düzenli bir şekilde devam etmeyi planladıklarını bildirdi.
 
100 gram altına  1.2 gram getiri
 
Hazine’nin altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası yatırımcıların her açıdan kazanacağı bir yapı oluşturduğunu anlatan Mehmet Şimşek, şunları kaydetti: “Vatandaşlar, atıl bir şekilde yastık altında tuttukları altınlarını hiçbir maliyete veya komisyona katlanmaksızın cazip bir getiri elde ederek devlet güvencesinde saklama imkanına kavuştu. Bu senetlerin yatırımcıya sunduğu yıllık getiri oranı yüzde 2.4’dir. 100 gram altını karşılığında bu yatırım araçlarını alan bir vatandaşımız 6 ayda bir net 1.2 gram altın karşılığı lira getiri elde edecek. Mevcut tahvil, bono ve kira sertifikalarında vergi oranı yüzde 10 olarak uygulanıyor. Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının cazibesini artırmak için vergi oranı sıfıra indirildi. Böylece normal senetlerde  100 lira getiri sağlayan bir vatandaşımız bu getirisi üzerinden 10 lira vergi öderken, altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasına yatırım yaptığında 100 liranın getirisinin tamamı kendisinin olacak. Yani yatırımcılar bir yandan oldukça cazip bir getiri elde ederken diğer yandan elde ettiği getiriden hiçbir şekilde vergi ödemeyecek.“
 

ETİKETLER