Yaşlılara corona virüsden korunma önerileri

AA |  22 Mart 2020 Pazar - 15:04 | Son Güncelleme : 22 03 2020 - 15:04

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Sezen, corona virüs salgınının en fazla 65 yaş üstü bireyleri tehdit ettiğini belirterek, "Devletimizin bağışıklama planı içerisinde yer alan 65 yaş üstü tüm bireylere zatürre ve influenza aşıları öneriliyor. Konjuge Pnömokok aşısı Aile Sağlığı Merkezleri'nde var ve ücretsiz yapılıyor." ifadelerini kullandı.


Sezen, yaptığı yazılı açıklamada, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası  vesilesiyle toplum sağlığı açısından önemli bilgiler paylaşarak, yaşlılığa eşlik  eden hastalıkların vücut direncini düşürdüğünü ve riski artırdığını belirtti.
 
Henüz tedavisi ve aşısı olmayan bu salgından korunmanın en önemli  yolunun özellikle yaşlılar için sosyal izolasyon olduğunun altını çizerek, "Dünya  genelinde insan sağlığını tehdit eden ölümcül corona virüsüne yakalanan vaka  sayısı 300 binin üzerine çıkarken, hayatını kaybeden hastaların sayısı 10 bini  aştı. İstatistiki olarak dünyadaki ülkelerde salgın sonrası ölümlerin yaş  gruplarına bakıldığında 65 yaş üstü hastalığın ağır seyretmesi ile birlikte 80  yaş civarında ölümlerin daha çok olduğu görülüyor." ifadelerine yer veren Sezen,  şöyle devam etti:
 
"Yaşlılıkta zaman içinde fizyolojik değişiklikler oluyor, vücudun  faaliyetleri de azalıyor. Sosyal hayattan ve iş hayatından çekilmekle beraber  kişiler gittikçe içe kapanmaya başlıyor. Bu durumda da hem fizyolojik hem  psikolojik değişiklikler ile zaman zaman eşlik eden hastalıklar vücut direncini  de düşürüyor. Yaşlılık döneminde kadınlara en çok eşlik eden hastalıklar  kanserler dışında osteoporoz, erkeklerde hipertansiyon, kalp hastalıkları,  bunların yanı sıra her iki grupta diyabet, tansiyon, zaman zaman böbrek  yetmezliği, görme bozuklukları gelişebiliyor. Bazı kaslarda güçsüzlük,  fonksiyonel kayıplar olabiliyor."
 
"65 yaş üstü tüm bireylere zatürre ve influenza aşıları öneriliyor"
 
Sezen, öksüren ya da hapşıran birinin sağlıklı bir yaşlı kişinin  yanına gidecekse ertelemesi ya da maske takmak ve el hijyenine dikkat etmek gibi  önlemleri alması gerektiğinin altını işaret ederek, yaşlılıkta beslenme, fiziksel  aktivitenin artırılması ve psikolojik desteğin de çok önemli olduğunu aktardı.
 
Yaşlılık döneminde kalsiyumu artırmanın, kemik erimesine karşı süt,  yoğurt, peynir, et, tavuk, balık, yumurta gibi genel beslenme şartlarını sağlamak  oldukça önemli olduğunu cümlelerine ekleyen Sezen, şu önerilerde bulundu:
 
"Düzenli doktor kontrollerine gitmek, kanser taramalarını yaptırmak,  takiplerde uygun görülürse erişkin aşılaması yaptırmak sağlığın devamı için  gerekli. Tuzu ve yağı azaltmak, karbonhidratı dengeli almak, et ve et ürünleri,  tavuk ve balık ürünlerini ızgara ya da haşlama şeklinde tüketmek, kızartmalardan  uzak durmak gerekli. Ayrıca süt, yoğurt, peynir bizim kültürümüzde olan çok  zengin besin maddeleri. Yaşlılık döneminde düzenli aralıklarla belirli  tahlillerin yapılması, kolesterol takibi de oldukça önemli. Gerekirse ilaç  takviyeleri de yapılabilir. Mevsim sebzeleri ve meyveleri tüketmek, bol sıvı  almak özellikle de su içmek çok önemli.
 
Yaşlılık da bebeklik gibi bir dönemdir. İmmün sisteminin de  zayıflamasıyla beraber, yaşlı bireyler bazen işlerini sürdürmekte güçlük çekmekle  beraber enfeksiyona yatkın hale gelebiliyorlar. Hareket azlığı da bu durumu  tetikliyor. Bu nedenle, özellikle aşı ile önlenebilir hastalıklar ile mücadelenin  önemi daha da artıyor. Özellikle devletimizin de bağışıklama planı içerisinde yer  alan 65 yaş üstü tüm bireylere zatürre (pnömokok) ve influenza aşıları  öneriliyor. Konjuge Pnömokok aşısı Aile Sağlığı Merkezleri'nde var ve ücretsiz  yapılıyor. Bunun yanı sıra belli dönemlerde hepatit aşılarını, tetanoz aşılarını  da sorguluyoruz. Ayrıca 18-64 yaş arası erişkinlerde eşlik eden kronik kalp  hastalığı, kronik akciğer hastalığı, diyabeti, immün sistemi zayıflatan durumu  varsa yine bakanlığımız risk grubu kapsamı içerisinde aldığı için bu  hastalarımıza da zatürre aşısını ücretsiz yapıyoruz."
 
Dr. Özlem Sezen, corona virüs salgınından korunmanın şu an için en  önemli yolunun sosyal izolasyon olduğu vurgusunu yaparak, "Bu dönemde  gerekmedikçe, özellikle de yaşlılar dışarı çıkmamalı. Yaştan bağımsız olarak  gerekmedikçe kalabalık ortamlara girilmemesini ve toplu taşıma aracı  kullanılmamasını öneriyoruz. Bir diğer önemli konu el hijyeni. Kişiler dışarı  çıktıklarında kesinlikle ellerini, gözlerine ve yüzlerine sürmemeliler." dedi.
 
Toplu taşıma aracından indikten sonra da ellerin mutlaka dezenfekte  etmesi gerektiğini anımsatan Sezen, şunları kaydetti:
 
"Yaşlılarımız da elleri, 20 saniye boyunca elleri su ve sabunla  yıkamalılar. Eve geldiklerinde ise kıyafetlerini değiştirmeliler. Evde ise sık  havalandırma önemli. Bir süre evlere misafir kabul etmeyelim. Sevdiklerimizle  tabii ki görüşelim, telefonlaşalım ancak tokalaşma ve sarılma gibi yakın teması  önermiyoruz. Gerekmedikçe kalabalık ortamlara girmeyelim, sağlık imkanlarını  dengeli kullanalım. İhtiyaç olmadıkça sağlık kurumlarına başvurmayalım. Eğer  başvurmamız gerekiyorsa mutlaka randevu alalım. Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı  gibi şikayetlerimiz varsa mutlaka Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM), Alo  184 danışma hattını arayıp, bilgi alalım. Eğer bir rahatsızlığımız olduğu için  dışarı çıkacaksak toplu taşıma aracı kullanmadan, maske takarak ve randevu alarak  sağlık kurumlarına başvuralım."