Yeni sistemin ilk YAŞ toplantısı sona erdi: O komutanlar terfi etti

02 Ağustos 2018 Perşembe - 14:23 | Son Güncelleme : 02 08 2018 - 22:35

Yeni hükümet sisteminin ilk Yüksek Askeri Şura’sında 9 general ve amiral terfi ederken, 41 albay da generalliğe yükseldi. 12 general emekliye sevk edildi. 383 albayın görev süreleri 2 yıl uzatıldı


Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinin ardından ilk Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’e gerçekleştirildi. Şura kararlarında, FETÖ soruşturmalarıyla büyük bir tasfiye yapılan albaylık rütbesinde bulunan 383 kişinin görev sürelerinin uzatılması dikkat çekti. Alınan kararları Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıkladı. Kalın şunları söyledi:

244 general ve amiral

Toplantıda, TSK’da görevli general, amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükseltilecekler, görev süresi uzatılacaklar, kadrosuzluk ve yaş haddinden emekliye sevk edileceklerin durumları görüşülmüş, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla da karara bağlanmıştır. 30 Ağustos 2018 tarihinden geçerli olmak üzere 9 general/amiral bir üst rütbeye, 41 albay ise general/amiralliğe yükseltildi. 13 generalin görev süreleri 1 yıl, 383 albayın görev süreleri ise 2 yıl süreyle uzatılmıştır. 30 Ağustos 2018 tarihi itibarıyla 12 general/amiral kadrosuzluktan emekliye sevk edilmiştir. Halen 215 olan general ve amiral sayısı 30 Ağustos 2018 tarihi itibarıyla 244 olacaktır. 30 Ağustos 2018 tarihinden geçerli olmak üzere Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal oramiralliğe, 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel orgeneralliğe terfi ettirildi.

Kalın, Tümgeneral Kemal Yeni ve Tümgeneral Sinan Yayla’nın korgeneralliğe, tuğgeneraller Levent Ergün, Mustafa Oğuz ve Ahmet Ercan Çorbacı’nın tümgeneralliğe terfi ettirildiğini aktardı.

APOLET POLEMİĞİ ÇIKMIŞTI

2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel orgeneralliğe terfi edenlerden oldu. Temel, Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekatlarını yönetti. Cumhurbaşkanlığı seçimi kampanyası sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı alkışlayan Temel’i, Muharrem İnce’nin “Apoletlerini sökerim” diyerek hedef almıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet üyeleri İnce’ye tepki göstermişti.

İLKLERE SAHNE OLDU
 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanı sıra Hazine ve Maliye  Bakanı Berat Albayrak ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Yüksek Askeri Şura'nın  yeni üyeleri olarak toplantıya ilk kez katılıdı. Hulusi Akar da daha önce  Genelkurmay Başkanı olarak katıldığı Şura'da bu kez Milli Savunma Bakanı  göreviyle yer aldı. Orgeneral Yaşar Güler de ilk kez Genelkurmay Başkanı  göreviyle toplantı masasındaydı. Kara Kuvvetleri Komutanlığına atanan  Orgeneral Ümit Dündar da ilk defa YAŞ'da görev yaptı.
 
 
TEMEL PAŞA ORGENERAL OLDU
 
Toplantı sonrası YAŞ kararlarını Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıkladı.  Kalın şunları söyledi: "13 generalin görev süreleri 1 yıl,  383 albayın görev süreleri 2 yıl süreyle uzatıldı" dedi. 
Kalın, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal'ın  oramiralliğe, Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik Zeytin Dalı ve  Fırat Kalkanı Harekatlarını sevk ve idare eden 2. Ordu Komutanı Korgeneral Metin  Temel'in ise orgenerallik rütbesine terfi ettirildiğini duyurdu. 12 general/amiral kadrosuzluktan  emekliye sevk edilirken 215 olan general/amiral sayısı 244'e yükseldi.
Ayrıca tümgeneral Kemal Yeni ve tümgeneral Sinan Yayla korgeneralliğe, tuğgeneral Levent Ergün tuğgeneral Mustafa Oğuz, tuğgeneral Ahmet Ercan Çorbacı tümgeneralliğe, İbrahim Özdem Koçer tümamiralliğe, Rafet Dalkıran tümgeneralliğe terfi ettirildi.
 
 
YAŞ ÜYELERİ ANITKABİR'İ ZİYARET ETTİ 

YAŞ üyeleri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı öncesi Anıtkabir'e geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Aslanlı Yol'un başındaki yerini almasının ardından Anıtkabir'deki tören başladı. 

Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal, Aslanlı Yol'dan geçerek, mozoleye çıktı. 
 
Başkan Erdoğan'ın, ay yıldız motifli çelengi Atatürk'ün mozolesine bırakmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu. 
 
Erdoğan başkanlığındaki heyet, mozoleye çıkan merdivenin önünde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. 
 
Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Başkan Erdoğan, deftere şunları yazdı: 
"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Yüksek Askeri Şura toplantısının ülkemiz, milletimiz ve Türk Silahlı Kuvvetlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bölgesel ve küresel düzeyde kritik gelişmeler yaşadığımız bir dönemde gerçekleştirdiğimiz toplantımızın FETÖ ve PKK başta olmak üzere milli güvenliğimizi tehdit eden tüm örgütlere karşı mücadelede ülkemizi daha da güçlendireceğine inanıyorum. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha şükranla yad ediyor, ruhları şad olsun diyorum."
 
TERFİ ETTİRİLEN SUBAYLARIN İSİMLERİ

Erdoğan tarafından onaylanan YAŞ kararları kapsamında, 9  general/amiral bir üst rütbeye, 41 albay ise general/amiralliğe yükseltildi.  Terfi ettirilen subayların isimleri şöyle sıralandı:

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞINDA ORGENERALLİĞE TERFİ EDENLER:

1- Korgeneral İsmail Metin Temel,

KORGENERALLİĞE TERFİ EDENLER:

1- Tümgeneral Kemal Yeni

2- Tümgeneral Sinan Yayla

TÜMGENERALLİĞE TERFİ EDENLER:

1- Tuğgeneral Levent Ergün

2- Tuğgeneral Mustafa Oğuz

3- Tuğgeneral Ahmet Ercan Çorbacı

TUĞGENERALLİĞE TERFİ EDENLER:

1- Albay İlkay Altındağ

2- Albay Sebahattin Kılınç

3-  Albay Mehmet Yasin Kalın

4- Albay Gültekin Yaralı

5- Albay Yücel Özel

6- Albay Rafet Kılıç

7- Albay Şefik Atak

8- Albay Faruk Metin

9- Albay Alparslan Kılınç

10- Albay Aydın Cihan Uzun

11- Albay Çetin Köklü

12- Albay Nihat Ergün

13- Albay Dündar Şahin Güngör

14- Albay Osman Aytaç

15- Albay Mustafa Enis Koç

16- Albay Yüksel Erdin

17- Albay Ercan Pürsünlü

18- Albay Mustafa Köksal

19- Albay Oktay Ağbuga

20-  Albay Ertuğrul Sağlam

21- Albay Nadir Gündüz

22- Albay Yücel Yazıcı

23- Albay Sinan Eren

24- Albay Remzi Albasan

DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

ORAMİRALLİĞE TERFİ EDENLER:

1- Koramiral Adnan Özbal

TÜMAMİRALLİĞE TERFİ EDENLER:

1- Tuğgeneral İbrahim Özdem Koçer

TUĞAMİRALLİĞE TERFİ EDENLER:

1- Albay Hasan Özyurt

2- Albay Serhat Sözbir

3- Albay Alper Yeniel

4 -Albay Murat Dinçman

5- Albay Mustafa Turhan Ecevit

6- Albay Hasan Çankaya

7- Albay Ercan Kireçtepe

8- Albay Semih Ozangüç

9- Albay İbrahim Rıza Adanır

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

TÜMGENERALLİĞE TERFİ EDENLER:

1- Tuğgeneral Rafet Dalkıran

TUĞGENERALLİĞE TERFİ EDENLER:

1- Albay Ergin Dinç

2- Albay Ali Özmen

3- Albay Tansel Çokuysal

4- Albay Ali Öztürk

5- Albay Selim Karsavuranoğlu

6- Albay Rasim Yalınbaş

7- Albay Alparslan Yücel Soysal

8- Albay Orhan Gürdal

 

ETİKETLER