Yargıtay'dan '12 Eylül' kararı!

AA |  12 Nisan 2019 Cuma - 17:24 | Son Güncelleme : 12 04 2019 - 17:48

Yargıtay'ın bozma kararının ardından yeniden görülen 12 Eylül davasında Evren ve Şahinkaya hakkındaki kamu davasının "ortadan kaldırmasına" hükmedildi.


Yargıtay 16. Ceza Dairesinin sanıklar hakkında verilen  hükmü usul yönünden bozmasının ardından yeniden görülen 12 Eylül darbesi  davasında, dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Hava  Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya hakkında "kamu davasının ortadan  kaldırmasına" hükmedildi. 
 
Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına,  Cumhurbaşkanlığı, TBMM ve müdahil baro temsilcileri ile müdahil tüzel kişilerin  avukatları katıldı.
 
Tarafların beyanının alınmasını ardından mahkeme heyeti kararını  açıkladı. Yargıtay 16. Ceza Dairesinin bozma kararına uyan mahkeme, Evren ve  Şahinkaya hakkındaki kamu davasının ölüm nedeniyle "ortadan kaldırılmasına" karar  verdi.
 
Ayrıca mahkeme, Evren ve Şahinkaya'nın malvarlıklarına el konulması ve  sanıkların TSK'den çıkarılması ile rütbelerinin geri alınmasına yer olmadığına  hükmetti.
 
Davanın geçmişi
 
12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra yürürlüğe giren, "Milli  Güvenlik Konseyi üyelerinin yargılanamayacağı"na dair Anayasa'nın geçici 15.  maddesi, 12 Eylül 2010 referandumu ile kaldırıldı. Türkiye genelinde birçok kişi  ve örgüt, darbenin sorumluları ile bu kişilerin emir ve talimatlarını  uygulayanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Evren ve Şahinkaya hakkında  hazırladığı iddianamenin Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesince 10 Ocak 2012'de kabul  edilmesiyle Türkiye tarihinde ilk kez bir darbenin sorumluları yargı önüne çıktı.
 
İddianamede iki komutan, ''Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın tamamını  veya bir kısmını değiştirmeye veya ortadan kaldırmaya ve anayasa ile teşekkül  etmiş olan Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini  yapmasına engel olmaya cebren teşebbüs etmek''le suçlandı.
 
Evren ve Şahinkaya, savunmalarında, suçlamaları kabul etmeyerek,  kurucu iktidar olduklarını, mevcut mahkemelerin kendilerini yargılayamayacağını  öne sürdü.
 
Devam eden dava, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi yasayla kapatılınca  Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesine devredildi.
 
Mahkeme, 18 Haziran 2014'te Evren ve Şahinkaya'yı, 1979'da verdikleri  muhtırayla "anayasa ve TBMM'yi ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını  engellemeye teşebbüs", 1980'de de cebren "anayasayı tağyir, tebdil veya ilgaya ve  bu kanun ile teşekkül eden TBMM'yi ıskat ve cebren men" suçundan ağırlaştırılmış  müebbet hapis cezasına çarptırdı, takdiri indirimle cezayı müebbet hapse çevirdi.
 
Evren ve Şahinkaya hakkında, Askeri Ceza Kanunu'nun "askeri rütbelerin  sökülmesi"ne ilişkin 30. maddesinin de uygulanmasına karar verildi.
 
Kararın ardından sanık avukatları kararı temyiz etti. Dosya  Yargıtaydayken Evren, 10 Mayıs 2015'te 98 yaşında, Şahinkaya da 9 Temmuz 2015'te  90 yaşında hayatını kaybetti.
 
Yargıtay 16. Ceza Dairesi, temyiz incelemesinde, sanıkların ölümleri  nedeniyle davanın düşürülmesine karar verdi.
 
Yargıtayın ikinci bozma kararı
 
Dosyayı yeniden görüşen yerel mahkeme, karara uyarak düşme kararı  verdi ve dosya tekrar Yargıtay 16. Ceza Dairesine geldi.
 
Daire, yerel mahkemenin kararını bu kez usul yönünden bozdu.
 
Bozma kararında, yerel mahkemenin gerekçesinde lehe olan kanunun 765  sayılı Türk Ceza Kanunu (TCK) hükümleri olduğu belirtilmesine karşın, hüküm  fıkrasında 5237 sayılı TCK ve Ceza Muhakemesi Kanunu hükümleri uyarınca karar  verilmesi suretiyle gerekçe ile hüküm arasında karışıklığa neden olunmasının  kanuna aykırı olduğu belirtildi.

ETİKETLER