Yaralı kalbi yine hastaları için atıyor

AA |  13 Mart 2019 Çarşamba - 15:57 | Son Güncelleme : 13 03 2019 - 15:57

Iğdır Devlet Hastanesinde önceki yıl hastası tarafından kalbinden ve karnından bıçaklanarak ağır yaralanan üroloji uzmanı Dr. Serkan Yarımoğlu, yaşadığı kötü günleri atlattıktan sonra şimdi İzmir'de şifa dağıtıyor.


Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden 2010 yılında mezun olan 1 çocuk  babası Yarımoğlu, 3 aylık pratisyen hekimlik görevinin ardından Bozyaka Eğitim ve  Araştırma Hastanesinde üroloji uzmanlığı eğitimi aldı.
 
 Zorunlu hizmet için Iğdır Devlet Hastanesine tayini çıkan Yarımoğlu,  28 Eylül 2017'de muayene olmaya gelen hastası İ.K. tarafından kalbinden ve  karından bıçaklanarak ağır yaralandı.
 
Görev yaptığı hastanede ameliyata alınan Yarımoğlu'na Kars ve Ağrı'dan  gelen cerrahlar müdahale etti.
 
 Erzurum Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yoğun bakım  ünitesinde bir ay tedavi gören Yarımoğlu, iyileştikten sonra geçen yılın başında  Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesine  atandı.
 
Yaşadığı o kötü günleri mesleğine olan sevgisinden dolayı çabuk unutan  Yarımoğlu, hastalarına şifa dağıtmaya devam ediyor.
 
14 Mart Tıp Bayramı'na hastalara yeniden şifa dağıtmaya başlamanın  onuruyla giren Serkan Yarımoğlu, AA muhabire yaptığı açıklamada, sağlıkta şiddet  haberlerini öğrencilik yılları boyunca hep duyduğunu ancak başına böyle bir olay  geleceğini hiç düşünmediğini söyledi.
 
Hayatına kasteden hastasıyla olay günü tartışmaya girmediğini dile  getiren Yarımoğlu, şöyle konuştu:
 
"Muayenenin ardından teşekkür beklerken bıçaklandım. Ölümden döndüm  ama meslektaşlarımın müdahalesiyle yaşama döndüm. Arkadaşlarım bana 'Bir daha  poliklinik yapabilecek misin, hastayla baş başa kalabilecek misin?' diye  sordular. Hastam tarafından bıçaklandım ama mesleğime hiçbir zaman küsmedim.  Göreve döndüğümde biraz çekincem oldu ancak doktorluğu öğrendiğim hastanede  hocalarımın desteğiyle bu süreci çabuk atlattım."
 
Sanık 13 yıl 4 ay ceza aldı
 
Mahkemenin 3 gün önce sonuçlandığını aktaran Yarımoğlu, kasten  öldürmeye teşebbüs suçundan yargılanan sanığa 13 yıl 4 ay hapis cezası  verildiğini belirtti.
 
  
Yaşadığı o günlerin bedelini hiçbir şeyin karşılayamayacağını dile  getiren Yarımoğlu, "Ailem de benim kadar zor günler yaşadı. Mahkeme neticelendi,  sanık ceza aldı, sonuçta insanın içinde bir rahatlama duygusu oluşuyor. Sana  yapılanların karşılıksız kalmadığını görüyorsun, bu da güzel bir şey. Doktor  olmak için çok çalıştım, didindim. Bu olay meslek sevgimi ya da hastaya bakış  açımı hiçbir zaman değiştirmedi. Her zaman iyi ki doktor olmuşum diyorum. Her  doktor elinden geldiği kadar hastasına yardımcı olmaya çalışır, biz zaten bu  yüzden bu mesleği yapmaya çalışıyoruz." diye konuştu.
 
 Başhekim Doç. Dr. Enver İlhan da çok sevilen bir doktor olan Serkan  Yarımoğlu'nun sağlığına kavuşup aralarına dönmesi dolayısıyla mutlu olduklarını  söyledi.
 
Doktorların hastaları için her zaman iyiyi düşündüğünü ifade eden  İlhan, sağlıkta şiddetin önlenmesi için herkese sorumluluk düştüğünü vurguladı.
 
Asistan doktor Anıl Eker de Yarımoğlu'nu asistanlık döneminden  tanıdığını, hastalarla iyi iletişimini bildiği için olayı ilk duyduğunda  inanamadığını belirtti.
 
 Yarımoğlu'nun mesleğine olan sevgisinin hiç azalmadığını dile getiren  Eker, "Haftanın 3 günü poliklinikte hastalarını muayene ediyor. Saatlerce süren  ameliyatlara giriyor. Onun yerinde başka bir doktor olsaydı belki 'Bu işi artık  yapmak istemiyorum.' diyebilirdi. Kendisi bize hep 'Karşınızdaki hastayı bir  yakınınız olarak görün ve o kişiyi anlamaya çalışın.' diye öğüt verir."  ifadelerini kullandı.
 

ETİKETLER