Yahoo'nun tüm kullanıcılara ait 3 milyar hesabı çalındı

AA |  04 Ekim 2017 Çarşamba - 1:44 | Son Güncelleme : 04 10 2017 - 1:44

İnternet şirketi Yahoo, 3 milyar olan tüm kullanıcı hesaplarının bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildiğini duyurdu.


ABD'li telekomünikasyon şirketi Verizon'a satıldıktan sonra bu  firmanın alt kuruluşlarından olan Oath adlı firmanın bir parçası olan Yahoo, 2013  yılındaki siber saldırıdan 3 milyar hesabının hepsinin etkilendiğini bildirdi.
 
Oath'un internet sitesinden yapılan açıklamada, Aralık 2016'da  Yahoo'nun yaklaşık 1 milyar kullanıcı hesabının veri hırsızlığına maruz  kaldığının anlaşıldığı hatırlatılarak, yeni soruşturmalar sonucu bu olayın tüm  hesapları etkilediğinin ortaya çıktığı bilgisi paylaşıldı.
 
Açıklamada, Ağustos 2013'teki siber saldırı nedeniyle Yahoo'nun 3  milyar olan tüm kullanıcı hesaplarının siber saldırıya maruz kaldığı ifade  edildi.
 
Kredi kartı ve banka hesap bilgilerini ele geçiremediler
 
Yahoo'nun saldırıdan etkilenen 2 milyar dolayındaki diğer  kullanıcılarını da bilgilendirdiği vurgulanan açıklamada, bilgisayar  korsanlarının kullanıcılarının kredi kartı ve banka hesap bilgilerini ele  geçiremediği kaydedildi.
 
Yahoo'nun Verizon'a 4,48 milyar dolarlık satışı haziranda tamamlanmış,  satış anlaşmasının ardından Yahoo'nun elinde kalan varlıkları arasında Çinli  e-ticaret devi Alibaba Group'taki yüzde 15 ve Yahoo Japonya'daki yüzde 36'lık  hisseler ile nakit stoklar ve çekirdek olmayan patentler kalmıştı.
 
Söz konusu hisselere sahip olan Yahoo, yeni isminin "Altaba Inc."  olduğunu açıklamıştı.