Yabancılara af çıktı!

Savaş AKIN \ VATAN İSTİHBAHARAT |  14 Haziran 2012 Perşembe - 19:44 | Son Güncelleme : 14 06 2012 - 19:44

Kaçak yabancıların sayısının her geçen gün artması nedeniyle İçişleri Bakanlığı harekete geçti
Cezasını ödeyen Türkiye’de kalacak

Türkiye’ye yasal yollarla giren ancak daha sonra vize ve ikamet ihlali yapan yabancılar için bir kereye mahsus olmak üzere af getirildi.

Kaçak yolla girene af yok

Bakanlığın yeni düzenlemesinden Türkiye’ye illegal yollardan giren yabancılar yararlanmayacak. Ayrıca suça karışan yabancılar da af kapsamına alınmadı. Ülkemize yasal yollardan giren yabancılardan vize ve ikamet ihlali yapanlar cezalarını ödedikten sonra sınır dışı ediliyordu. Üstelik kaçak kaldıkları süreye göre de Türkiye’ye giriş yasağı alıyorlardı. Bir defaya mahsus çıkarılacak affa göre kaçak yabancılar cezalarını öderlerse, sınır dışı edilmeyecek. Ayrıca Türkiye’ye giriş yasağı da verilmeyecek. 28 Mayıs 2012’den önce vize ve ikamet ihlali yapanlar bu aftan yararlanabilecek. Son başvuru tarihi ise 15 Ağustos 2012 olarak belirlendi. Pasaportunu kaybeden yabancıların da yararlanabileceği af için her yabancı, bulunduğu ilçenin emniyet müdürlüğüne internet üzerinden online başvuru yapacak.

Amaç kaçağı önlemek

Bakanlığın 81 ilin emniyet müdürlüklerine gönderdiği genelgeyle ilk etapta ülkemizde illegal yabancı sayısını azaltmak ve kaçak istihdamın önüne geçilmesi amaçlanıyor. Öte yandan kaçak olan yabancılar, cezalarını ödemelerine rağmen sınır dışı edileceklerini bildikleri için illegal kalıyorlardı. Bu uygulama ile illegal yabancı sayısının azaltılması ve ödenecek cezalar ile de Maliye’ye yeni gelirlerin elde edilmesi hedefleniyor. Cezasını ödeyen yabancılara 6 ay daha Turkiye’de ikamet izni verileceği bildirildi.

ETİKETLER

0