Yabancı sattı, yerli aldı

25 Mayıs 2018 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 25 05 2018 - 2:30

Merkez Bankası’nın 300 baz puanlık sert faiz artışına rağmen döviz kurundaki dalgalanma devam etti. Çarşamba akşamı alınan karar sonrası 4.54’e kadar gevşeyen dolar/TL, dün yerlilerin talebiyle yeniden 4.80’i gördü. Dolar 4.92’ye çıkınca ‘TCMB bir hamle yapsın, kur gerilesin de alayım’ diyenler yaklaşık 2 milyar dolarlık döviz topladı


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Ocak 2014’ten beri Çarşamba günü ilk kez gerçekleştirdiği olağanüstü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında Geç Likidite Penceresi borç verme faiz oranını 300 baz puan artırmasının ardından sert gerileyen dolar, yerli talebiyle yeniden çıkışa geçti. Döviz kurunda dün görülen sert dalgalanmada düşüşü alım fırsatı olarak gören yerli  yatırımcılar dolara akın etti.

Lokalleri ikna edemedi

TCMB’nin faiz silahını çekmesinden sonra 4.54 TL’ye kadar gerileyen dolar, yüzde 4.5’ten fazla değer kazanarak 4.80 TL’ye kadar yükseldi. Reuters’a konuşan bir analist, “Lokallerin çok ciddi döviz talebi var, TCMB yabancı yatırımcıyı ikna etti ama yerlileri iknada başarısız. Bugün (dün) öğlene kadar lokallerin 1 milyar dolara yaklaşan döviz talebini gördük. Bu rakamın 2 milyar doları bulması sürpriz olmaz. Yerli düşüşü alım için kullandı, yabancı satıyor. Dolar/TL 4.54’e kadar düşmüştü, 4.7890’ı gördü, dalga boyu çok yüksek” değerlendirmesini yaptı. Yerlilerin talebi ile doların yükseldiğini söyleyen başka bir bankacı da şunları kaydetti: “Döviz kuru 4.90 seviyelerini gördüğü için ‘TCMB bir hamle yapsın, kur gerilesin de alayım’ diye bekleyen çok vardı. Dolayısıyla ciddi bir lokal talep oldu ve bunun karşılanması gerek. Londra’da çok fazla spekülatif uzun dolar pozisyonu var, bunlar çözülürse dolar/TL tekrar 4.50’ler civarına düşebilir.”

Dolar/TL’nin 5 liraya dayanması’nın ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin ‘Elinde gerekli araç ve yetkiler var. Doğru zamanda doğru hamleyi yapacaklarına inanıyorum’ işaretiyle TCMB, önceki akşam GLP faizini yüzde 13.5’ten 16.50’e çıkarmıştı. Karar sonrası dolar/TL, bir anda 4.87’den 4.54’e kadar çekilmişti.

Öte yandan TL’deki kayıplar dün gün sonunda TCMB’nin son hamlesiyle azalırken, kur 4.69 TL düzeyinde dengelendi. 

ETİKETLER