Ya Ruslar gelemezse

06 Aralık 2014 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 06 12 2014 - 2:30

Petrol fiyatları ve rubledeki düşüş, turizmde Rus pazarını tehlikeye soktu. İlk 10 ayda 4.4 milyona ulaşan Rus turistler için erken rezervasyon kampanyaları gündeme geldi


Petrol fiyatlarının düşmesiyle durgunluk beklenen Rus ekonomisinde, rublenin dolar karşısında değer kaybetmesi, Türk turizmini de etkileyecek. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, Rus Rublesi’nin dolar karşısında ciddi oranda değer kaybetmesinin, Türk turizminde önümüzdeki yıl sarsıntıya yol açabileceğini söyledi.

Dikkat gerekiyor

Antalya’da 2014 yılı için hedeflenen rakamlara şimdiden ulaşıldığını anlatan Yusuf Hacısüleyman, Antalya’ya havayoluyla Gazipaşa’dan ve Antalya Havalimanı’ndan giriş yapan turist sayısının 12 milyona yaklaştığını, Türkiye’den gelen turistlerle 13 milyonu geçtiğini belirtti. Buna karşılık önümüzdeki yılın çok zor olduğunu ifade eden Hacısüleyman, şunları söyledi: “Çok zor bir yıl bizi bekliyor. Çünkü özellikle birinci pazarımız haline gelen Rusya’daki devalüasyondan dolayı alım gücünde çok ciddi bir düşme var. Sene başında 32 ruble 1 dolara karşılık geliyordu. Şimdi 1 dolar 53.97 rubleye yükseldi. Çok büyük devalüasyon var. Petrol fiyatlarının da düşmesinden dolayı Rus ekonomisi durgunluğa giriyor. Dolayısıyla önümüzdeki yıl, birinci pazarımızda sarsıntı söz konusu. O yüzden çok dikkatli olmamız gerekiyor.” 

Bu zorluğu aşmak için yeni pazarları aktif hale getirmenin önem kazandığını anlatan Hacısüleyman, “Mevcut olanları da sayısal olarak artırmamız lazım. Tanıtım çalışmalarımızı iyi yapmamız lazım. Belki Dışişleri Bakanlığı’nın vize uygulamalarını gevşetmesi gerekebilir. Bütün önlemlere bakılması lazım” diye konuştu.

Ekonomi için önemli

Türk-Rus İş Konseyi Onursal Başkanı Turgut Gür, rubledeki değer kaybının Rus ekonomisini derinden etkilediğini söyledi. Rubledeki düşüş nedeniyle ithal malların Rusya’da fiyatının yükseldiğini anlatan Gür, bunun turizme de etkisinin beklendiğini söyledi. Rusya’dan yılda 20-25 milyon kişinin yurt dışına çıktığını dile getiren Gür, şöyle devam etti: “Bunun yaklaşık dörtte biri Türkiye’ye geliyor. Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülkeler sıralamasında Almanlardan sonra ikinci sırada yer alıyorlar. Bu nedenle Rus turistler Türk ekonomisi için çok önemli. Ancak rublenin değeri dolar karşısında düştüğü için bütçesi dar olanlar önümüzdeki yıl turizme katılamayacaktır. Bu durumdan daha az etkilenmek için erken rezervasyon kampanyaları yapılması yararlı olacaktır.”