Washington'da "Türkiye'nin Deniz Jeopolitiği" paneli

09 Mayıs 2019 Perşembe - 12:45 | Son Güncelleme : 09 05 2019 - 12:45

Türk Miras Vakfı (THO) tarafından düzenlenen panelde Türkiye'nin deniz sahalarında yaşadığı sorunlar konuşuldu.


 ABD'nin başkenti Washington'da Türk Miras Vakfı  (THO) tarafından düzenlenen panelde Türkiye'nin Deniz Jeopolitiği ve çevresindeki  deniz sahalarının önemi ele alındı.
 
Washington merkezli olarak faaliyet gösteren düşünce kuruluşu THO  tarafından düzenlenen "Türkiye'nin Deniz Jeopolitiği" konulu panelde, Türkiye'den  Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin Deniz Jeopolitiği ve kendi deniz sahasında yaşadığı  tehditlere değinen Gürdeniz, özellikle Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi ile uzun  zamandır denizlerde yaşanan gerginliklere dikkati çekti.
 
 Ege Denizi'ni örnek veren Gürdeniz, Türk ticari gemilerinin Yunanistan  veya Kıbrıs Rum Kesimi'ne ait sahil güvenlik ekipleri tarafından her zaman  durdurulma riski taşıdığını kaydetti.Cem Gürdeniz, ayrıca Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında Kıbrıs Rum  Kesimi'nin uluslararası anlaşmalara aykırı olarak adayı büyük oranda  silahlandırdığını dile getirdi. Ege Denizi'nin yanı sıra Akdeniz'de yaşanan gerginliklerin de artmaya  başladığını belirten Gürdeniz, "Doğu Akdeniz İsrail, Mısır ve Kıbrıs Rum  Kesimi'nin 1990’lardan sonra deniz dibindeki gaz kaynaklarını keşfetmesinden  sonra çok karmaşık bir bölge haline geldi." ifadelerini kullandı.
 
Emekli Tümamiral Gürdeniz, 2007'de Kıbrıs Rum Kesimi'nin Türkiye’ye  ait alanların içinde olduğu bir kısmı kendi bölgesi olarak ilan ettiğini ve  lisanslı bölgeler kurduğunu kaydederek, "Bu hamle Türkiye'nin meşru haklarını göz  ardı etti ve sorun oluşturdu." dedi.Türk kamuoyu gözünde bu durumun işgal olarak nitelendirildiğini  belirten Gürdeniz, "Türkiye kamuoyu, diğer ülkelerin Türkiye'ye ait olan sularda  egemenlik kurmaya çalıştığını görüyor." diye konuştu.Cem Gürdeniz, Türkiye'nin, askeri ve ticari olarak denizcilik  endüstrisinde yakaladığı ivmeye dikkati çekerek, Türkiye'nin 21. yüzyıl  içerisinde denizcilikte en etkili ülkelerden biri olacağını ifade etti.
 

ETİKETLER