Wall Street Journal: Rusya Hafter güçlerini tahkim etti

AA |  30 Haziran 2020 Salı - 0:30 | Son Güncelleme : 30 06 2020 - 0:30

Rusya'nın, Libya'da isyancı general Halife Hafter'e yardım için kuvvet yolladığı iddia edildi.


ABD gazetesi Wall Street Journal'ın Avrupalı ve Libyalı yetkililere  dayandırdığı Londra mahreçli haberine göre, Rusya, Hafter’in geçen hafta  Libya'nın en büyük petrol sahasını ele geçirmesine yardım amacıyla paralı asker  gönderdi.
 
Haberde, Suriye'deki bir hava üssü ile Libya arasında son haftalarda  düzenli olarak Rus kargo uçaklarının gidip geldiği belirtilirken, ABD’li  yetkililere göre bunların asker ve silah taşıdığı kaydedildi.
 
Rusya'nın mayıs ve haziranda Libya'ya Mig-29 savaş uçakları ile  gelişmiş radar sistemleri sevk ettiği iddiası da haberde yer aldı.
 
Haberde görüşlerine yer verilen ABD'nin Afrika Kuvvetleri Harekat  Başkanı General Bradford Gering, bu uçakların uluslararası hukuka sadık  kalmayacak deneyimsiz pilotlarca kullanılabileceği uyarısında bulundu.
 
Rusya Dışişleri Bakanlığının konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındığı  belirtilen haberde, bu ülkenin daha önce özel askeri şirketlerin Rus hükümetini  temsil etmediğini vurguladığı hatırlatıldı.
 
 Hafter'e 100 ton banknot
 
Wall Street Journal ayrıca, Rusya'nın nisanda Hafter'e, kendisinin  bastığı 100 tonu bulan Libya banknotu gönderdiği de iddia edildi. Gazete bu  iddiayı Rus gümrük kayıtlarına dayandırdı.
 
Habere göre Rusya, Trablus'u almakta başarısız olan isyancı generale  bir alternatif bulma arayışını da sürdürüyor. Rusya'nın temasta olduğu  alternatifler arasında Tobruk’taki Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ile  Birleşmiş Milletlerce (BM) tanınan Libya hükümetindeki bazı kıdemli isimler de  yer alıyor.
 
Haberde, Rusya'nın açık ve örtülü desteğini alan Hafter’in lehindeki  dalganın, Türkiye'nin askeri danışmanlar ve insansız hava araçlarıyla Libya'ya,  BM destekli hükümete destek için girmesiyle tersine döndüğü vurgulandı.