Volkswagen ve Ford’dan ittifak

AA |  12 Temmuz 2019 Cuma - 16:52 | Son Güncelleme : 12 07 2019 - 16:52

Alman otomobil markası Volkswagen ve ABD'li üretici Ford, ticari araçlar üretimi konusunda iş birliklerini otonom ve elektrikli otomobilleri geliştirmek için genişletti


Alman otomobil markası Volkswagen ve ABD'li üretici Ford  "otonom ve elektrikli otomobiller" geliştirmek için güçlerini birleştirdiklerini  duyurdu. 
 
Volkswagen tarafından yapılan açıklamada, Alman şirketin Ford’un  sürücüsüz otomobil birimi Argo AI'a  2,6 milyar dolar yatırım yapacağı  belirtildi.
 
Volkswagen'in Argo AI'a yapacağı yatırımın ardından şirketin değerinin  7 milyar doların üzerine çıkacağı belirtilen açıklamada, söz konusu yatırımın 1  milyar dolarının nakit olacağı ve 1,6 milyar dolarının ise Volkswagen'in Münih'te  yer alan 200 kişilik sürücüsüz otomobil birimine karşılık olarak sayılacağı  kaydedildi.
 
Açıklamada, otomobil üreticilerinin ocak ayında açıkladıkları ticari  araçlar üretimi konusunda iş birliklerinin yolunda gittiği belirtilerek, Ar-Ge ve  üretim maliyetlerini düşürmek için diğer iş birliği alanlarına bakacaklarına da  işaret edildi.
 
Volkswagen'in modüler otomobil platformunu (MEB) Ford ile paylaşacağı  bilgisine de yer verilen açıklamada, şirketlerin Ar-Ge masraflarını paylaşacağına  ve otonom otomobiller konusunda küresel standartların oluşmasına katkı yapacağına  vurgu yapıldı.
 
Volkswagen ve Ford geçen yıl toplamda 16,7 milyon araç satışı  gerçekleştirdi.

ETİKETLER