Venezuela'dan Almanya'ya şok! 48 saat süre verdiler

AA |  06 Mart 2019 Çarşamba - 23:38 | Son Güncelleme : 06 03 2019 - 23:38

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, ülkesinin iç işlerine karıştığı gerekçesiyle Almanya'nın Caracas Büyükelçisi Daniel Kriener'i "istenmeyen kişi" ilan ettiklerini ve Venezuela'yı terk etmesi için 48 saat süre verdiklerini duyurdu.


Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, ülkesinin iç  işlerine karıştığı gerekçesiyle Almanya'nın Caracas Büyükelçisi Daniel Kriener'i  "istenmeyen kişi" ilan ettiklerini ve Venezuela'yı terk etmesi için 48 saat süre  verdiklerini duyurdu. 
 
Arreaza, sosyal medya hesabı Twitter'den Venezuela hükümetinin aldığı  kararı paylaştı.
 
Kararda, Almanya'nın Caracas Büyükelçisi Daniel Kriener'i "istenmeyen  kişi" ilan ettiği ve Büyükelçi Kriener'e ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre  verildiği kaydedildi.
 
Büyükelçi Kriener'in Venezuela muhalefetinin "aşırı uçlarının  komploları ile uyumlu siyasi bir figür gibi hareket ettiği" belirtilen kararda,  bunun kabul edilemez olduğu ifade edildi.
 
Kararda, Büyükelçi Kriener'in davranışlarının uluslararası ilişkileri  düzenleyen esaslarla çeliştiğine dikkat çekilerek, "Venezuela'nın içişlerine  sürekli müdahale girişiminde" bulunduğu vurgulandı.
 
Venezuela'nın bağımsız bir ülke olduğu hatırlatılan kararda,  içişlerine müdahale edilmesine izin verilmeyeceği vurgulandı.
 
Kararda, Venezuela hükümetinin Avrupa hükümetleri ile diyaloğa açık  olduğu anımsatıldı.
 
Venezuela krizi
 
Venezuela'da çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı  Juan Guaido, kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere  Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmış, son olarak  Avrupa Parlamentosu da aynı yönde adım atmıştı.
 
Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela  Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelerken, Maduro da  gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak  ticari ilişkilerinin süreceğini açıklamıştı.
 
ABD Başkanı Donald Trump da gelişmeler üzerine Venezuela'ya asker  göndermeyi seçeneklerden biri olarak göstermişti.

ETİKETLER