Venezuela'da muhalefete 1 Mayıs’ta sokağa çıkma çağrısı

AA |  20 Nisan 2019 Cumartesi - 7:06 | Son Güncelleme : 20 04 2019 - 7:06

Venezuela’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido, muhalifleri 1 Mayıs’ta tüm ülkede sokağa çıkmaya çağırdı.


Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun meşruiyetini kabul etmeyen ABD başta  olmak üzere birçok Batı ve Latin Amerika ülkesince desteklenen Guaido, başkent  Caracas’ın Chacao semtindeki Bolivar Meydanı’nda düzenlenen mitingde  taraftarlarıyla buluştu.
 
Guaido, “Özgürlük Operasyonu” adını verdiği sivil itaatsizlik ve  protesto gösterileri için diğer eyaletlerdeki muhaliflerin hazır olduğunu  belirtti.
 
Tüm ülkedeki taraftarlarını 1 Mayıs’ta sokağa çıkmaya çağıran Guaido,  düzenlenecek yürüyüşlerin ülke tarihindeki en büyük eylemler olacağını ileri  sürdü.
 
Guaido ayrıca “Özgürlük Operasyonu” çerçevesinde oluşturulan  komitelere kaydedilen aktivistler olan “Özgürlük ve Yardım Komandoları”nın 27  Nisan’da yemin edeceğini duyurdu.
 
Venezuela’da 1 Mayıs’ta hükümeti desteklemek amacıyla kamu çalışanları  ve iktidardaki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi mensupları da sokakta olacak.